Gazeta Polska: Suwerenna Polska jednoczy się z PiS, więcej młodych twarzy na froncie Czytaj więcej!

Odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy na uroczystości!

2 i 3 września w Sierpcu odbędą się uroczystości patriotyczne, których zwieńczeniem będzie odsłonięcie PANTEONU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH ZIEMI SIERPECKIEJ. Wcześniej uczestnicy wydarzenia będą mogli m.in. na żywo obejrzeć rekonstrukcję historyczną pt. „Odbicie więźniów UB”, wysłuchać koncertu Norberta „Smoły” Smolińskiego, a także wziąć udział w prelekcji przygotowanej przez dr Tomasza Łabuszewskiego, dyrektora warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych
Odsłonięcie Panteonu Żołnierzy Wyklętych
niezalezna.pl

Sierżant Wiktor Wacław Stryjewski ps. „Cacko” jako dwudziestotrzyletni mężczyzna wziął udział w wojnie obronne w 1939 r.j, a w okresie okupacji był żołnierzem AK w Obwodzie Sierpc. Po wyjściu z Polski Niemców i zajęcia ich miejsca przez Sowietów „Cacko” nie złożył broni. W 1946 r. stanął w obronie Polki gwałconej przez stalinowskiego żołnierza, którego zabił. Do zdarzenia doszło na stacji kolejowej w Sierpcu, gdzie Stryjewski pracował w Służbie Ochrony Kolei. Za swoją postawę został ujęty przez Urząd Bezpieczeństwa, ale z aresztu udało mu się zbiec.

W kolejnych latach brał udział w wielu akcjach partyzanckich przeciwko stalinowskiemu reżimowi, a najbardziej spektakularną było przeprowadzenie zamachu na Władysława Rypińskiego „Rypę”, dowódcę pepeerowskiego „szwadronu śmierci” odpowiedzialnego za bestialskie zamordowanie ponad setki Polaków.

W lutym 1949 r. po walce z 262-osobową grupą operacyjną KBW, UB i MO w powiecie Płock, Wiktor Stryjewski został aresztowany i skazany na 38-krotną karę śmierci. Jest to najwyższy wyrok wydany przez komunistów na żołnierzu polskim.

Bohaterów podobnych do „Cacki”, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy sowieckiego aparatu lub , są w Polsce tysiące. Ich szczątki były przez oprawców celowo ukrywane, aby wraz z nimi zakopać pamięć o obrońcach kraju.

Po dekadach zapomnienia dziś żołnierze podziemia antykomunistycznego wreszcie zaczynają zajmować należne im miejsce w świadomości społecznej, czego jednym z dowodów jest utworzenie PANTEONU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH w Sierpcu. Na monumencie wyryte będą nazwiska 68 Żołnierzy Wyklętych związanych z ziemią sierpecką, a w tym gronie znajdą się m.in. legendarni ppor. Stefan Bronarski ps. „Liść”, Józef Marcinkowski ps. „Wybój” oraz Franciszek Majewski ps. „Słony”.

PLAN UROCZYSTOŚCI

2 WRZEŚNIA:

W dniu 2 września o godz. 16 br. na terenie przed Sądem Rejonowym w Sierpcu zaprezentowana zostanie inscenizacja historyczna pt. „Odbicie więźniów UB”. Do rekonstrukcji wykorzystywane są umundurowanie, repliki broni oraz wozy bojowe z epoki. 

W tym samym dniu o godz. 18 na terenie SP nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu (ul. Braci Tułodzieckich 2) odbędzie się koncert patriotyczny Norberta Smoły Smolińskiego, wokalisty zespołu Contra Mundum oraz twórcy słynnego utworu: „Już dopala się ogień biwaku”.

3 WRZEŚNIA 

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 12 od Mszy Świętej w Kościele św. Stanisława Kostki (ul. Płocka 26), którą poprowadzi je. Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

O godz. 13:15 dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor warszawskiego oddziału IPN, przedstawi rys historyczny poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego działającym na terenie powiatu sierpeckiego.

O godz. 13:30 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie Panteonu Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sierpeckiej. Zaplanowane są również okolicznościowe mowy.

O godz. 14 na terenie SP nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu (ul. Braci Tułodzieckich 2) rozpocznie się piknik rodzinny, podczas którego będzie można zapoznać się z wyposażeniem, jakim dysponowali żołnierza podziemia niepodległościowego. Ponadto na uczestników pikniku będą czekały atrakcje przygotowane przez młodzież szkolną, w tym m.in. występ Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#Żołnierze Wyklęci

materiał partnera