W tym tygodniu rozpoczęła się pięciomiesięczna misja Joanna d’Arc Francuskiej Marynarki Wojennej (Marine Nationale) w regionie Azji i Pacyfiku, która jest wspierana przez marynarkę wojenną Wielkiej Brytanii (Royal Navy) oraz brytyjskiej piechoty morskiej Royal Marine.
W tegorocznej edycji misji Joanna d’Arc zaangażowany jest okręt desantowy Dixmude typu Mistral oraz fregata rakietowa Surcouf typu La Fayette, które opuściły port w Tulonie udając się na pięciomiesięczną misję, podczas której pojawią się w bazach morskich w Darwin, Bali, Dżakarcie, Sajgonie i Singapurze.
Ze strony Royal Navy oraz Royal Marine oddelegowano około 40 wojskowych oraz dwa śmigłowce AW159 Lynx Wildcat. Poza misjami patrolowymi i współpracą z regionalnymi siłami morskimi w zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi morskiej zaplanowano również szereg ćwiczeń. Jest to już kolejna edycja misji Joanna d’Arc na wodach Azji i Pacyfiku, w którą zaangażowali się Brytyjczycy.
Działania te są demonstracją wspólnego zaangażowania obydwu krajów w ochronę swobodnej żeglugi i zapewnienie bezpieczeństwa na całym świecie. Warto wspomnieć chociażby o powołaniu wspólnych brytyjsko-francuskich sił ekspedycyjnych (Combined Joint Expeditionary Force- CJEF), które mają liczyć około 10 tysięcy żołnierzy. W Estonii natomiast w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (eFP) na wschodniej flance NATO żołnierze francuscy wchodzą w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której państwem ramowym jest Wielka Brytania.