Zmiany ogłoszone Rozporządzeniu Ministra Edukacji ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii z dnia 26 lipca 2024 r. zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną - przekazała Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
"Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe"
- przekazała komisja w wydanym dzisiaj oświadczeniu.
Komisja KEP zachęciła zwróciła się z prośbą do katolickich rodziców o zabranie głosu ws. wartości nauczania religii w szkole oraz zaapelowała o "włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie".
Rozporządzenie ministra z 26 lipca oczekuje obecnie na wejście w życie.
Zakłada ono, że lekcje religii dla klas lub oddziałów będą organizowane, jeśli w danej klasie zgłosi się na te zajęcia nie mniej niż 7 uczniów. Jeśli ta liczba będzie niższa, wówczas szkoła ma zorganizować nauczanie religii "w grupie międzyoddziałowej lub grupie międzyklasowej". Łączenie klas będzie także możliwe wtedy, gdy liczba chętnych będzie wyższa niż siedmioro.
Grupy mogą obejmować dzieci z różnych roczników - klasy I-III, IV-VI oraz VI-VIII.