Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Michnik pod dyktando Putina i Łukaszenki. Prorosyjska „Wyborcza” cytuje białoruską propagandę

Kłamstwa białoruskiej propagandy są kolportowane przez prorosyjską „Gazetę Wyborczą”. Nie po raz pierwszy, ale wczorajszy tekst o rzekomym pobiciu imigrantów przez polskich pograniczników, jest tego koronnym dowodem. Chodzi nie tylko o przekazywanie bredni, ale i o sposób w jaki to zrobiono.

twitter.com/Straz_Graniczna

Już sam tytuł tekstu z podlaskiego wydania prorosyjskiej „Gazety Wyborczej” zawiera skrajną manipulację i określoną tezę. Do komunikatu białoruskich pograniczników użyto sformułowania: informacja.

„Kolejna szokująca informacja białoruskiej straży granicznej. Syryjczycy mieli być pobici przez polskich pograniczników”.
- taki przeczytaliśmy nagłówek, ewidentnie wpisujący się w prorosyjską narrację.

Treść tekstu również, nie pozostawia żadnych złudzeń, komu dali wiarę dziennikarze z redakcji Adama Michnika przygotowując materiał. 

Poniżej kilka obszerniejszych cytatów, dla lepszego zobrazowania całego mechanizmu:

„W poniedziałek (4 października) o kolejnych "prowokacjach białoruskich służb" na granicy z Polską informowała polska Straż Graniczna. Wspomniano o podrzuceniu atrapy ładunku wybuchowego w okolicy Nowego Dworu. Miała się znajdować tuż przy granicznych zasiekach, po białoruskiej stronie”.
- czytamy.

Komunikaty strony białoruskiej podawane są jako pewnik i w pełni wiarygodne informacje. Natomiast te płynące od polskiej Straży Granicznej zostały ujęte w cudzysłów.

Prorosyjska „Gazeta Wyborcza” w tonie sensacji informuje natomiast, że oto „pojawiła się kolejna szokująca informacja białoruskiej straży granicznej”. Dalej dowiadujemy się, że „Polscy stróże prawa zatrzymali trzech Syryjczyków, a następnie siłą wywieźli w kierunku granicy białoruskiej, pomimo ich próśb o azyl. Już na granicy polscy stróże prawa pobili ich, ponieważ cudzoziemcy odmówili przekroczenia granicy z Białorusią”.

Na tym redakcja nie poprzestaje. Publikuje obszerną relację:

„W trakcie rozmowy z białoruskimi pogranicznikami cudzoziemiec powiedział, że wszyscy są obywatelami Syrii. Polscy stróże prawa zatrzymali ich na terytorium Polski, a następnie siłą wywieźli w kierunku granicy białoruskiej pomimo ich próśb o azyl. Już na granicy polscy stróże prawa pobili ich, ponieważ cudzoziemcy odmówili przekroczenia granicy z Białorusią. Ze względu na krytyczny stan zdrowia uchodźców na miejsce wezwano karetkę pogotowia i wszystkich cudzoziemców przewieziono do placówki medycznej. W tej chwili ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo”.
- czytamy.

Wyraźnie widać, że wszystkie białoruskie doniesienia podawane są praktycznie w całości i kolportowane na zasadzie wiarygodnego źródła informacji. Natomiast stanowisko polskiej Straży Granicznej ograniczane jest do niezbędnego minimum i podawane w formie dość mocno deprecjonującej wiarygodność pojawiających się tam informacji.


 

 Źródło: niezalezna.pl, bialystok.wyborcza.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo