Karta paliwowa, zwana także flotową, umożliwia bezgotówkowe rozliczanie tankowania aut oraz przejazdów drogami płatnymi. Rozwiązanie to spotkać można w dużych firmach transportowych, oraz w tych gdzie często używane są auta służbowe. Oto co warto wiedzieć o kartach paliwowych.
Karty paliwowe to bezgotówkowa metoda regulowania należności za tankowanie pojazdów firmowych. Kierowca nie musi nosić przy sobie gotówki, czy oczekiwać na zwrot środków. Z drugiej strony osoba odpowiedzialna za finanse firmy ma wgląd w wydatki. Może monitorować ile paliwa i na jakich stacjach tankuje kierowca.
Karta taka jednak pozwala na znacznie więcej niż tankowanie. Za jej pomocą można rozliczyć się za przejazd autostradą, parkowanie, uiścić należności drogowe oraz skorzystać z myjni. Zazwyczaj karta przypisana jest do konkretnego pojazdu, dzięki temu może z niej korzystać kilku kierowców, którzy pracują na tym samym pojeździe.
Największą zaletą, jakie dają karty paliwowe dla firm, jest oszczędność na kosztach paliwa. Firmy korzystające z takiego programu lojalnościowego mogą liczyć na spore rabaty. Ich wysokość zależy od ilości tankowanego miesięcznie paliwa. Oszczędności takie często sięgają od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu groszy na litrze paliwa. Zniżki często obejmują także myjnie i zakup olejów, czy płynów do spryskiwaczy. Co więcej, na karcie można zbierać punkty lojalnościowe, które wymienia się na upominki.
Możliwość dokonywania transakcji bezgotówkowych oznacza dużą oszczędność czasu. Kierowca nie czeka na wystawienie faktury przy każdym tankowaniu. Wszystkie transakcje, rozliczane są elektronicznie. Dwa razy w miesiącu zbiorcza faktura z wszystkich kart spływa do firmy. Każdy zakup odnotowany jest w systemie komputerowym, dzięki temu wyeliminowane zostaje ryzyko nadużyć, czy też kradzieży paliwa.
Zanim zdecydujesz się na wybranie konkretnej karty, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi aspektami:
Karta paliwowa sprawdzi się w firmach z dużą ilością aut służbowych lub firmowych. Pozwala na lepsze kontrolowanie budżetu, ogranicza stosowanie gotówki, oraz wpływa na oszczędności czasu, tak ważnego w pracy firm transportowych.