Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Fentanyl na wyciągnięcie ręki. Cieszyński: Ulice polskich miast mogą wyglądać, jak slumsy San Francisco

Jeżeli nic z tym nie zrobimy, ulice polskich miast mogą zacząć wyglądać tak, jak slumsy San Francisco – ostrzega w mediach społecznościowych Janusz Cieszyński. Polityk skutecznie przeprowadził prowokację, odkupując w kilka chwil receptę na „końską dawkę morfiny”. O sprawie alarmował wczoraj też były premier Mateusz Morawiecki.

Fentanyl na wyciągnięcie ręki w Polsce
zdjęcie ilustracyjne - pixabay.com

„Internet obiegły filmiki pokazujące ludzi najprawdopodobniej odurzonych fentanylem. Plaga uzależnień od opioidów od wielu lat przechodzi przez Stany Zjednoczone i chyba nie ma już wątpliwości, że dociera do Europy. Jeżeli nic z tym nie zrobimy, ulice polskich miast mogą zacząć wyglądać tak, jak slumsy San Francisco” – ostrzega Cieszyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk przeprowadził prowokację. - Taki syf każdy może kupić bez problemu przez internet. Postanowiłem to sprawdzić i wypróbować dwie znalezione na grupie Facebookowej metody: receptomat i zakup już wystawionej recepty. Dane handlarzy śmiercią zamazałem, ale mam oryginalne screeny -czytamy.

Opisuje próbę z receptomatem: „Pierwsza próba - polecany na grupie receptomat firmy Radamed. Wykupuję konsultację za 59 złotych i czekam na poradę on-line. Po kilkunastu minutach dostaję link do internetowego czatu. Sam tekst, bez wideo/audio. Dostaję pytanie o dokumentację medyczną, a kiedy jej nie dostarczam, lekarka bez słowa zamyka wizytę i wysyła mail z odmową. To pokazuje, że działania ministra Adama Niedzielskiego w tym zakresie nie poszły na marne, przynajmniej w tym przypadku”.

- Druga próba - post osoby, która oferuje sprzedaż recepty. Szybko ustalamy warunki - za jedną receptę na końską (śmiertelną) dawkę morfiny 800 złotych, za dwie - 1500. Proszę o zdjęcie recepty żeby nie przelewać w ciemno. Fotka się zgadza, wysyłam blikiem pieniądze i po chwili mam już kod recepty i PESEL pacjenta niezbędne do realizacji. Recepta jest ważna. Kolega farmaceuta komentuje jednoznacznie - taka recepta może zabić - przestrzega.

Nalega: „Powinniśmy rozpocząć poważną dyskusję o tym, jak nie dopuścić do powtórki z tego, co wydarzyło się za oceanem. Sanepid powinien zacząć badania ścieków tak, aby wykrywać ślady fentanylu i na tej podstawie ukierunkować działania policji i innych służb. Jeżeli tego nie zrobimy, może skończyć się jak na poniższej mapce”.

Głos w tej sprawie zabrał też były premier Mateusz Morawiecki:

 Źródło: niezalezna.pl, X, Facebook, Radio Zet

 

#Polska #bezpieczeństwo #zdrowie #narkotyki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo