Prezes IPN dr Karol Nawrocki oświadczył, że "delegatura IPN w Kielcach ma ogromne zasługi w zakresie działań naukowych i badawczych, zwłaszcza w zakresie badania martyrologii wsi polskiej w okresie wojny".
W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach odbył się briefing prasowy prezesa IPN dra Karola Nawrockiego w związku z 25-leciem wydania ustawy o IPN, podsumowaniem działalności Delegatury IPN w Kielcach oraz wręczeniem nagrody Świadek Historii.
"Delegatura IPN w Kielcach ma ogromne zasługi w zakresie działań naukowych i badawczych, zwłaszcza w zakresie badania martyrologii wsi polskiej w okresie wojny. Tu odbyło się już sześć konferencji naukowych pod hasłem +Wieś polska podczas II wojny światowej+, a także przygotowała cztery publikacje naukowe i książkowe"
"Wiele z tych działań odbywa się we współpracy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, w której powstanie byli także zaangażowani pracownicy IPN, bo to właśnie w zbiorach instytutu znajduje się wiele dowodów na represje niemieckie" - wyjaśnił.
"Ta ogólnopolska i międzynarodowa marka kieleckiej delegatury to także wszystkie kwestie dotyczące badania relacji polsko-żydowskich. To tu, w Kielcach pracują najlepsi badacze tych relacji, którzy działają pod kierownictwem znakomitego badacza, doktora Mateusza Szpytmy.
Kielecki oddział IPN współpracuje z 50 podmiotami - lokalnymi stowarzyszeniami oraz instytucjami państwowymi i samorządowymi. Spektrum współpracy na rzecz lokalnej społeczności województwa świętokrzyskiego jest imponujące" - podkreślił szef IPN.