Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

"Dochodzi do drastycznego łamania prawa i konstytucji". 10 najważniejszych cytatów z wywiadu z Andrzejem Dudą

Dziś w wywiadzie dla TV Republika, prezydent Andrzej Duda zabrał głos w kilku bieżących i rozgrzewających opinie publiczną kwestiach. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy 10 najważniejszych cytatów prezydenta RP z porannej rozmowy z Michałem Rachoniem.

prezydent Andrzej Duda
printscreen - Telewizja Republika

1) Rozszerzenie NATO

"Dziś widzimy jaka tragiczna była decyzja innych państw, poza Polską i Stanami Zjednoczonymi, żeby się nie godzić na przyjęcie Ukrainy i Gruzji do NATO i jak tragiczne były wtedy te geszefty robione z Rosją, które zwyciężyły nad bezpieczeństwem i zdrowym rozsądkiem, a przede wszystkim nad zwykłą uczciwością polityczną. Wtedy decyzja o przyjęciu Ukrainy i Gruzji do NATO została zablokowana przez Niemcy i Francję. Lech Kaczyński bardzo o to walczył, pamiętam co wtedy mówił i jak ogromną widział w tym szansę".

2) Główne zadanie NATO

"Najważniejszym celem NATO jest to, by nie pozwolić Rosji wygrać tej wojny".

3) Wydatki na obronność

"Zrobię wszystko, by egzekwować twardo wydatkowanie odpowiednich kwot na obronność, to minimum 4 proc. PKB rocznie, a powinniśmy wydawać trochę więcej".

4) Stan polskiej gospodarki

"Jeśli to prawda, [że maleją dochody spółek Skarbu Państwa] to co się dzieje? Ja nie widzę żadnej zmiany w przestrzeni międzynarodowej wokół nas, żeby nastąpił jakiś kryzys, żeby sytuacja diametralnie zmieniła się od jesieni ubiegłego roku w gospodarce, by doszło do tak dużych spadków. Gdzie są te pieniądze? Gdzie są te dochody? Problem zaczyna być w tym, że rośnie dziura VAT, spada ściągalność podatków. Kto pozwala kraść nasze pieniądze?".

5) Zarządzanie państwem

"Były [w pandemii] trudne momenty, dokładaliśmy miliardy, by utrzymać miejsca pracy. Czy spadł drastycznie poziom życia w Polsce? Nie. Czy załamała się gospodarka? Nie. Czy można było potem podwyższyć 500 plus i wypłacić? Tak. Czy można było wypłacić 13. i 14. emeryturę? Tak. Były pieniądze. Gdzie są? Albo mamy do czynienia z ludźmi, którzy pozwalają kraść i uczestniczą w tym procederze, albo pozwalają kraść, bo nie umieją sobie poradzić. Tak czy siak, oznacza to, że są niedołęgami, nie umieją zarządzać polskim państwem".

6) Władysław Kosiniak-Kamysz

"Gdzieś w Ministerstwie Finansów pojawiają się informacje, że wydatki na obronność będą obcinane. Miałem spotkanie z szefem MON, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i pytałem, co on na na to. On był zaskoczony, że nie ma na ten temat informacji i na pewno się nie zgodzi. (…) Powiedział mi, że jeżeli pieniądze na armię będą zmniejszane poda się do dymisji".

7) Tortury

"Sprawa musi zostać wyjaśniona, prędzej czy później. Osoby, które dopuściły się łamania prawa, zostaną ukarane z pełną stanowczością".

8) Praworządność

"Zwracam uwagę, że mamy obecnie do czynienia z absolutnym pokazem hipokryzji ze strony instytucji europejskich, NGOsów europejskich. Dochodzi do drastycznego łamania prawa i konstytucji w ciągu ostatniego pół roku. Doszło do napaści na TVP, niemal zbrojnego zajęcia, doszło do ataku na prokuraturę, próby usunięcia siłą Prokuratora Krajowego".

9) Odpowiedź na apel Klubów "Gazety Polskiej"

"Uważam, że jeżeli jest takie zapotrzebowanie społeczne, to z całą pewnością jakąś formę debaty na ten temat trzeba uruchomić". 

Kluby "Gazety Polskiej" skierowały do prezydenta Andrzeja Dudy list otwarty, w którym proszą o zwołanie Kongresu Praw Człowieka, którego tematem miałyby być prześladowania oraz tortury ks. Olszewskiego oraz urzędniczek ministerstwa sprawiedliwości.

10) Wola wyborców

"Głęboko wierzę w to, że Polacy są świadomi swojej siły, jako społeczeństwo, wyborcy, ludzie, którzy wierzą w demokrację, że przywrócą w Polsce porządek przy urnach wyborczych".

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo