ortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Do Warszawy nadciąga najgwałtowniejszy rodzaj burzy

W kierunku polskiej stolicy przemieszcza burza o cechach superkomórki. Informację przekazał na platformie "x" Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W komunikacie wyjaśniono, że zjawisko jest nad Ożarowem Mazowieckim i zmierza w kierunku północno-zachodnich dzielnic Warszawy oraz Łomianek.

burza
Zdjęcie ilustracyjne - Pixabay
"Najaktywniejsza burza obecnie przemieszcza się nad zachodnią częścią aglomeracji warszawskiej. Burza ta ma cechy superkomórki burzowej. Towarzyszą jej nawalne opady deszczu (do 10-15 mm/10 min), opady gradu oraz silne porywy wiatru"

– brzmi wpis IMGW na platformie "X".

Burzy mogą towarzyszyć także porywy wiatru powyżej 70 km/h. Według IMGW możliwe są opady gradu.

Instytut dodaje, że burz oraz przejściowych silnych opadów deszczu można spodziewać się również w południowej części woj. mazowieckiego oraz na południowym wschodzie.

Superkomórka burzowa to najrzadszy i najgwałtowniejszy rodzaj burzy. Cechuje się wirującym i wstępującym do góry prądem powietrza. Według definicji IMGW prąd ten wydłuża czas życia chmury burzowej, co pozwala na jej rozbudowanie i powoduje występowanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak: "duży grad, silna ulewa, nawałnica lub szkwał czy trąba powietrzna".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#burza #Polska #Warszawa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo