Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział dziś instytucję "czynnego żalu". Sędziowie powołani po 2018 roku, zaraz po tym, gdy padną na kolana w pokucie za orzekanie w państwie PiS, powrócą do pracy bez innych konsekwencji. "Samokrytyka stanowiła ważny element rytuału politycznego w okresie stalinowskim" - odnotowuje przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.
Premier Donald Tusk i minister sprawiedliwości Adam Bodnar wiele godzin dyskutowali dziś z przedstawicielami wybranych środowisk prawniczych. Po spotkaniu przedstawiono główne założenia „naprawy” wymiaru sprawiedliwości. Szef MS zapowiedział wdrożenie w życie zdumiewającej instytucji.
Sędziowie powołani po 2018 będą - zgodnie z zapowiedzią szefa resortu - podzieleni na trzy grupy. Pierwsza - „osoby, które niespecjalnie miały wybór". Do pozostałych dwóch grup zaliczeni mają być ci, którzy awansowali.
Dla tych, którzy dostali awans, „ale tylko dlatego, że miały nieprzepartą wolę awansowania w strukturze sądownictwa”, przewidziano coś specjalnego.
- W tym przypadku przewidujemy wprowadzenie instytucji "czynnego żalu". Jeśli złożą oświadczenie i powiedzą, że to był ich błąd życiowy, to dobrowolnie wracają do sądu, w którym wcześniej orzekali, ale w stosunku do nich nic więcej się nie dzieje, mogą od następnego dnia startować w nowych konkursach i ubiegać się o funkcjonowanie na nowych zasadach. W pewnym sensie uznajemy ich, że są rozgrzeszeni
- powiedział Bodnar.
Do zapowiedzi uwłaczających procedur odniosła się przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.
„Pan minister Adam Bodnar przewidział dla niektórych sędziów powołanych w latach 2018-2024 rodzaj świeckiej spowiedzi tzw. "czynny żal" Przypomina to samokrytykę (z rosyjskiego: Самокритика) czyli publiczne przyznanie się danej osoby do popełnionych lub przypisywanych jej błędów politycznych. Samokrytyka stanowiła ważny element rytuału politycznego w okresie stalinowskim, kiedy do składania samokrytyki poczuwali się bądź byli do niej zmuszani czołowi aparatczycy”
Stawia wymowne pytanie: