Terytorialsi częścią największych sojuszniczych manewrów NATO [WIDEO]

Na terenie Polski zakończyły się ćwiczenia DEFENDER-Europe 22. Od samego początku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej byli zaangażowani w to przedsięwzięcie. W każdym regionie kraju, gdzie działały lub przemieszczały się wojska operacyjne, sojusznicze czy partnerskie – Terytorialsi byli częścią tych manewrów.

mat. WOT

Dla piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP był to pierwszy udział w edycji ćwiczenia DEFENDER-Europe. Wzięło w nim udział ponad 300 żołnierzy z ośmiu brygad OT: 1. Podlaskiej, 2. Lubelskiej, 4. Warmińsko-Mazurskiej, 5. i 6. Mazowieckiej, 9. Łódzkiej, 12. Wielkopolskiej oraz 14. Zachodniopomorskiej. Terytorialsi realizowali zadania na terenie siedmiu województw.

Jednym z głównych założeń manewrów DEFENDER-Europe 22 było pokonywanie dużych odległości. Dlatego tak istotnym było wsparcie ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej, które działały w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Terytorytorialsi ze względu na codzienne szkolenie i funkcjonowanie, jak nikt inny, dobrze znają swój rejon odpowiedzialności.

Do głównych zadań żołnierzy WOT należało m.in. zapewnienie swobody manewru ćwiczącym wojskom, zabezpieczenie rejonów forsowania przeszkód wodnych, ochrona wyładunku personelu i sprzętu, ochrona lądowisk śmigłowców oraz zrzutowisk pododdziałów 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Współdziałanie WOT oraz wojsk operacyjnych i sił sojuszniczych odbywało się nie tylko na lądzie, ale i w powietrzu. Operatorzy bezzałogowców FlyEye z WOT i wojsk operacyjnych wspólnie prowadzili loty rozpoznawcze nad rejonami działań.

WOT współdziałały nie tylko z wojskami operacyjnymi czy siłami sojuszniczymi, ale także pododdziałami regulacji ruchu, Wojskowe Komendy Transportu i Żandarmerią Wojskową. Warto podkreślić, że w ćwiczenie DE22 zaangażowani byli także żołnierze formacji OT z innych państw, w tym krajów bałtyckich, oraz ponad 1 200 żołnierzy Gwardii Narodowej ze Stanów Zjednoczonych.

Defender-Europe 2022 to międzynarodowe, wspólne i cykliczne ćwiczenie, organizowane przez Siły Zbrojne USA, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA oraz NATO. Należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie jest wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy ćwiczenia, reprezentowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, samoloty transportowe z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 Źródło: niezalezna.pl, DWOT

 

#Defender-22 #manewry #WOT #armia #NATO #ćwiczenia #współpraca

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo