Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Od północy kontrole na granicy ze Słowacją. Kamiński: Zostaną wprowadzone na 10 dni

- W Europie jest ogromny problem migracyjny. Unijna polityka migracyjna jest nieodpowiedzialną i nieadekwatną do rzeczywistości. Jedyną właściwą odpowiedzią na falę nielegalnej migracji jest twarda ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej oraz zmiana systemu azylowego - powiedział podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Zarządził o wznowieniu od północy tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją.

Mariusz Kamiński o kontroli na granicy
twitter.com/MSWiA_GOV_PL/screen

Szef MSWiA decyzję w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją ogłosił na konferencji w siedzibie resortu. Podkreślił, że względem minionego roku nielegalna migracja i liczba ujawnionych migrantów na terenie Słowacji wzrosła niemal o tysiąc procent.

Dodał, że część cudzoziemców przez Polskę trafia do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. "Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych migrantów" - wyjaśnił.

"Rząd podjął decyzję o wznowieniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrola zostanie wprowadzona o północy"

– poinformował minister.

Dodał, że zgodnie z procedurą zostanie wprowadzona najpierw na 10 dni, ale jest wysoce prawdopodobne, że będzie przedłużana.

Kamiński zaznaczył, że poinformowane zostało o tym MSW Słowacji, Niemiec, Austrii i Czech, a także Komisja Europejska zgodnie z kodeksem Schengen.

Dodał, że w poniedziałek po południu odbył rozmowę z ministrem spraw wewnętrznych Czech, Vitem Rakusanem.

Dziś decyzja Czech?

"Zadeklarował, że najprawdopodobniej dziś, być może w najbliższych godzinach, również władze czeskie podejmą analogiczne decyzje, o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Nasze działania muszą być skuteczne i szlak bałkański, którego jedna z odnóg wiedzie przez Polskę, w kierunku Europy Zachodniej, zostanie skutecznie zablokowana" - zaznaczył.

Odpowiedź na fale migracji powinna być twarda tak, jak zrobiła to Polska na polsko-białoruskiej granicy. W tej chwili źródłem imigrantów są państwa północnej Afryki. W ostatnich dniach jest także gorąca sytuacja na Bałkanach. Nielegalna migracja wzrosła o 1000 proc.

– powiedział.

Jak wyglądały kontrole?

Minister podał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni „przeprowadziliśmy zwiększone kontrole na granicy ze Słowacją, co skutkowało zatrzymaniem 550 nielegalnych imigrantów”.

Podejmujemy takie działania, ponieważ jesteśmy odpowiedzialnym państwem. Skutecznie bronimy granicę z Białorusią i mamy nadzieję, że problem na Bałkanach i na polsko-słowackiej granicy zostanie skutecznie rozwiązany

– dodał.

Wiceszef resortu Maciej Wąsik podał, że w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o rzekomej nieskuteczności zabezpieczeń technicznych zapory na granicy.

- Pojawiły się też informacje medialne, że od stycznia br. 30 tys. osób przeszło przez tę zaporę. Te dane są nieprawdzie. Zapora na polsko-białoruskiej granicy jest bardzo skuteczna i jest to najlepiej chroniona granica. Dzięki systemowi perymetrii i czujnikom widzimy każdy ruch przy granicy. Od początku roku do końca września zanotowaliśmy ponad 21 tys. prób przejścia przez naszą granicę, ale to były nieskuteczne próby. Jeszcze raz podkreślam, że informacje o 30 tys. osób, które przekroczyły polsko-białoruską granicę są nieprawdziwe

– powiedział Wąsik.

Jak dodał, przemytnicy na granicy bezwzględnie zarabiają na przewożeniu imigrantów do polsko-niemieckiej granicy. „We wrześniu zostały zatrzymane osoby, które były członkami takiej grupy przestępczej. Jedną z tych osób była Ewa S., za którą poręczyło dwóch posłów Platformy Obywatelskiej. To tak naprawdę pokazuje podejście polityków PO do imigrantów’ – mówił wiceminister.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com

 

#Unia Europejska #nielegalna migracja #Polska #Słowacja #Mariusz Kamiński

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wideo