Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Łączą mobilność z siłą ognia. Kolejne Raki dla 15 Brygady Zmechanizowanej

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zakończeniu dostaw elementów wchodzących w skład XII kompanijnego modułu ogniowego 120 mm moździerzy samobieżnych RAK (kmo RAK). Żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej otrzymali m. in. 8 egzemplarzy moździerzy RAK oraz 4 egz. artyleryjskich wozów dowodzenia. Zasięg rażenia RAK-a wynosi od 8 do 12 km a za sprawą współpracy z dronami możliwe jest znaczące zwiększenie jego celności. Szybkostrzelność RAK-a wynosi od 6 do 8 strzałów na minutę.

Moździerz samobieżny RAK kal. 120 mm
Moździerz samobieżny RAK kal. 120 mm
15. Brygada Zmechanizowana

15 czerwca do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej trafiło kolejne 8 egz. 120 mm moździerzy samobieżnych RAK oraz 4 egz. artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD).

Rycerska Brygada dysponuje już łącznie 3 kmo RAK.

Dostawy te były efektem realizacji umowy na dostawę 5 kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych RAK, która została zawarta 22 maja 2020 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, obecnie Agencja Uzbrojenia, a konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. Przedmiotem umowy jest dostawa 40 egz. 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych i 20 egz. artyleryjskich wozów dowodzenia na podwoziu KTO ROSOMAK.

Wartość umowy wynosi 703,1 mln złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2022-2024. Jest to już trzecia umowa na dostawy 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych oraz artyleryjskich wozów dowodzenia wchodzących w skład kmo RAK.

Pierwsza umowa, podpisana w dniu 28 kwietnia 2016 r., obejmowała zakup 8 kmo RAK, a dostawy wszystkich przewidzianych kontraktem elementów kompanijnych modułów ogniowych zostały zakończone pod koniec października 2019 r. Natomiast realizacja dostaw wynikających z drugiej umowy, zawartej 11 października 2019 r., obejmującej kolejne 2 kmo RAK, została zakończona pod koniec października 2021 r.


Moduł ogniowy RAK w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych, czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO ROSOMAK, dwóch artyleryjskich wozów rozpoznawczych (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) i jednego Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU). Pozostałe pojazdy wchodzące w skład kmo RAK pozyskiwane są w efekcie odrębnych umów.

Do końca października 2019 r. do Sił Zbrojnych RP dostarczonych zostało 8 egz. AWRU będących efektem umowy z dnia 28 grudnia 2017 r., zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola S.A. Zgodnie z umową z dnia 13 sierpnia 2019 r., zawartą pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola S.A., zakupione zostały 24 egz. AWA, które dostarczono do końca 2020 r. Aktualnie trwa realizacja umowy zawartej z Hutą Stalowa Wola S.A. w dniu 22 maja 2021 r., zgodnie z którą wykonawca dostarczy 21 AWA i 7 AWRU w latach 2022-2024. Z kolei 6 września br., na mocy umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Rosomak S.A., zamówiono 30 egz. AWR, stanowiących ostatni element wchodzący na etatowe wyposażenie  kmo RAK, których dostawy zostaną zrealizowane w latach 2024-2026.

Dotychczas, na podstawie powyższej oraz wcześniej zawartych umów zawartych pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a członkami konsorcjum, do Sił Zbrojnych RP łącznie z prototypami zostało dostarczonych: 100 egz. 120 mm moździerzy samobieżnych RAK, 49 egz. AWD, 12 egz. artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia (AWRU), 27 egz. artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA) i 1 egz. artyleryjskiego wozy rozpoznawczego (AWR), które trafiły do jednostek 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu.

RAK to samobieżny moździerz kalibru 120 mm zaprojektowany i wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Huta Stalowa Wola (HSW). Moździerz znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Sama zaś wieża jest ponadto w pełni automatyczna przez co nie potrzebuje ingerencji człowieka. Zasięg rażenia RAK-a wynosi od 8 do 12 km a za sprawą współpracy z dronami możliwe jest znaczące zwiększenie jego celności. Szybkostrzelność RAK-a wynosi od 6 do 8 strzałów na minutę. Ponadto, moździerz ten może prowadzić ogień od minus 3 stopni położenia lufy aż do plus 80 stopni. To oznacza, że jest to jedyny moździerz, który może prowadzić ogień do celów, które są widoczne na wprost. RAK uzyskuje kąty, które dla dotychczasowych moździerzy były nieosiągalne. Do tej pory moździerze strzelały powyżej 45 stopni położenia lufy. Dodatkowe uzbrojenie stanowi uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000D z dzienno-nocnym celownikiem BAZALT.

W tym roku Ukraina zakupiła 150 kołowych transporterów opancerzonych w tym trzy moduły kompanijne moździerzy samobieżnych RAK.

 

 



Źródło: niezależna.pl, Agencja Uzbrojenia

 

#moździerze Rak #HSW #sprzęt wojskowy #uzbrojenie #Agencja Uzbrojenia #MON #Mariusz Błaszczak #Zawiszacy #Wojsko Polskie

Paweł Kryszczak