Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ilu podróżnych odprawiono na przejściach granicznych w tym roku?

"W tym roku, na wszystkich przejściach granicznych odprawiono już 36,8 mln podróżnych" - taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska. I jak dodała - funkcjonariusze SG odprawiali średnio na dobę 121 tys. podróżnych. To wzrost liczby podróżnych o 17 proc. w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku.

Prawie 37 mln osób
X.com

Michalska poinformowała, że w tym roku na przejściach granicznych odprawiono łącznie 36,8 mln podróżnych. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku funkcjonariusze odprawili 31,5 mln podróżnych.

Rzeczniczka SG zwróciła uwagę, że Polacy coraz chętniej wybierają podróże drogą lotniczą. Z danych SG wynika, że w tym roku ruch w przejściach lotniczych wzrósł o 29 proc. W tym roku było to – 17,8 mln podróżnych, w ubiegłym – 13,8 mln.

"Z podróży drogą lotniczą najczęściej korzystali obywatele Polski, stanowią ponad 68 proc. (12,1 mln osób) wszystkich podróżnych odprawionych w przejściach lotniczych"

– przekazała Michalska.

Przekazała, również, że wzrósł ruch na granicy z Ukrainą. W porównaniu z rokiem ubiegłym 0 o 10 proc. Na tym odcinku granicy odprawiono 15,9 mln osób. W roku 2022 – 14,5 mln. Osobami, które przekraczały granicę na tym odcinku są głównie obywatele Ukrainy – ponad 94 proc. wszystkich podróżnych odprawionych na polsko-ukraińskiej granicy.

"Spośród wszystkich przejść granicznych najwięcej podróżnych w tym roku odprawiono w przejściu lotniczym Warszawa-Okęcie – 5,8 mln podróżnych; średnio na dobę to 19 tys. podróżnych. Na drugim miejscu znalazło się przejście graniczne w Medyce na granicy z Ukrainą – 3,9 mln; 12,9 tys. na dobę. Na trzecim miejscu również przejście na granicy z Ukrainą - Korczowa – 2,7 mln; 9 tys. na dobę"

– poinformowała kpt. Michalska.

Wśród podróżnych, którzy przekraczali granice Polski w pierwszej połowie 2023, najwięcej było obywateli Ukrainy – 16,3 mln. Stanowili oni ponad 44 proc. wszystkich podróżnych; obywateli Polski – 12,8 mln, to 34 proc. wśród wszystkich podróżnych.

"Najwięcej osób w tym roku odprawiono w lipcu i sierpniu, czyli podczas wakacji - po ok. 4,8 mln podróżnych w ciągu każdego z tych miesięcy. Najmniej w lutym - 2,5 mln podróżnych"

– przekazała Michalska.

Dodała, że nieznacznie na granicach zewnętrznych wzrósł również ruch środków transportu, czyli m.in. samochodów osobowych i ciężarowych, autobusów i motocykli. Z 4,6 mln środków transportu w 2022 r. do 4,7 mln w 2023 r. roku. O 16 proc. wzrosła liczba statków powietrznych odprawianych na granicach Polski – z 92,5 tys. w 2022 r. do 107 tys. w 2023 r.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#straż pożarna #Polska #bezpieczeństwo #przejścia graniczne

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo