Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Gazociąg GIPL już działa! Tak buduje się niezależność energetyczną Polski. "To milowy krok"

Zgodnie z zapowiedziami, został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. "Od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski" - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazociąg GIPL o długości 508 km łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Pełną przepustowość ma osiągnąć w październiku tego roku.

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

- Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski

- poinformowała na Twitterze minister Moskwa. Dodała, że 5 maja będzie otwarta kolejna infrastruktura umożliwiająca większy przesył. "Polska bezpieczna energetycznie. Brawo Piotr Naimski, GAZ-SYSTEM i PGNiG" - podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska.

O uruchomieniu polsko-litewskiego połączenia gazowego poinformował także na swojej stronie operator litewskiej części gazociągu Amber Grid. Jak podano, podczas aukcji 27 kwietnia zarezerwowana została jedna trzecia dostępnych zdolności przesyłowych w stronę Polski.

- Dziś gaz jest transportowany do Polski, ale w zależności od potrzeb rynku gaz będzie transportowany zarówno na Litwę, jak i do Polski. To milowy krok w historii rozwoju niezależności energetycznej Litwy i Polski, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu - powiedział Nemunas Biknius, dyrektor generalny Amber Grid.

W najbliższy czwartek, 5 maja, na Litwie odbędzie się uroczystość oddania połączenia międzysystemowego GIPL z udziałem prezydentów Litwy, Polski i Łotwy, unijnego komisarza ds. energii, ministrów energetyki państw bałtyckich i Polski oraz prezesów litewskich i polskich operatorów systemów przesyłowych gazu, którzy realizowali projekt.

Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski - ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#gazociąg #GIPL #gaz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wideo