Zgodnie z zapowiedziami, został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. "Od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski" - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazociąg GIPL o długości 508 km łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Pełną przepustowość ma osiągnąć w październiku tego roku.
- Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski
- poinformowała na Twitterze minister Moskwa. Dodała, że 5 maja będzie otwarta kolejna infrastruktura umożliwiająca większy przesył. "Polska bezpieczna energetycznie. Brawo Piotr Naimski, GAZ-SYSTEM i PGNiG" - podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska.
Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski. 5 maja otwarcie kolejnej infrastruktury umożliwiającej większy przesył. Polska bezpieczna energetycznie. Brawo @PiotrNaimski @GAZ_SYSTEM @GK_PGNiG
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) May 1, 2022
O uruchomieniu polsko-litewskiego połączenia gazowego poinformował także na swojej stronie operator litewskiej części gazociągu Amber Grid. Jak podano, podczas aukcji 27 kwietnia zarezerwowana została jedna trzecia dostępnych zdolności przesyłowych w stronę Polski.
As of today, May 1, 2022 GIPL pipeline between 🇵🇱 & 🇱🇹 is operational and transmitting the first physical and commercial gas flows! More👉https://t.co/qXu8zgqTRo pic.twitter.com/osjD1AuvcA
— Amber Grid (@AmberGrid) May 1, 2022
- Dziś gaz jest transportowany do Polski, ale w zależności od potrzeb rynku gaz będzie transportowany zarówno na Litwę, jak i do Polski. To milowy krok w historii rozwoju niezależności energetycznej Litwy i Polski, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu - powiedział Nemunas Biknius, dyrektor generalny Amber Grid.
W najbliższy czwartek, 5 maja, na Litwie odbędzie się uroczystość oddania połączenia międzysystemowego GIPL z udziałem prezydentów Litwy, Polski i Łotwy, unijnego komisarza ds. energii, ministrów energetyki państw bałtyckich i Polski oraz prezesów litewskich i polskich operatorów systemów przesyłowych gazu, którzy realizowali projekt.
Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld m sześc. rocznie, a w kierunku Polski - ok. 1,9 mld m sześc. gazu rocznie. Docelowo gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m sześc. w kierunku Polski.