Drawskie poligony stały się areną zmagań. Trwa bojowa współpraca polskich i amerykańskich żołnierzy

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie trwają manewry pod kryptonimem Victory Eagle-21. Drawskie poligony do końca października stały się areną zmagań polskich i amerykańskich żołnierzy, doskonalących współdziałanie w ramach operacji bojowej. – W manewrach bierze udział blisko 450 żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Do ich dyspozycji jest 140 jednostek sprzętu – mówi portalowi Niezależna.pl ppor. Anna Dominiak, oficer prasowy wielkopolskiej brygady.

st. szer. Patryk Szymaniec mat. pras. 17 WBZ

Międzynarodowe ćwiczenie rozpoczęło się 13 października i potrwa do końca miesiąca. Główna część manewrów rozpoczęła się 17 października. Etap ten podzielono na dwie rotacje, w których amerykańskie i polskie pododdziały realizują działania taktyczno-ogniowe.

Celem październikowego szkolenia na drawskim poligonie jest doskonalenie prowadzenia wspólnych działań, budowanie wzajemnego zaufania w trakcie realizacji zadań bojowych pomiędzy polskimi a amerykańskimi żołnierzami 

– wskazuje ppor. Anna Dominiak, oficer prasowy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17. WBZ). 

W ćwiczeniu bierze udział prawie 450 żołnierzy na blisko 140 jednostkach sprzętowych. Wydzielone siły i środki ze strony amerykańskiej to ok. 660 żołnierzy i 1000 pojazdów

– dodaje oficer w rozmowie z Niezależną. 

Oprócz pierwszoplanowych ćwiczących – 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 WBZ, w szkoleniu bierze udział dowództwo i sztab brygady, które występuje w roli Kierownictwa Ćwiczenia oraz pododdziały wojsk obrony terytorialnej, artylerii, sił powietrznych.

Równocześnie z manewrami Victory Eagle-21, lubuscy zmotoryzowani realizują ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Gepard -21, które polega na sprawdzeniu zdolności pododdziałów do realizacji zadań bojowych oraz zgrywaniu dowództw i sztabów z działaniem wojsk w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Tymczasem od poniedziałku na poligonie w Żaganiu trwają manewry pod kryptonimem Borsuk-21. Są one prowadzone w formie ćwiczenia taktycznego z wykorzystaniem systemu symulacyjnego JCATS.

W trakcie tygodniowego szkolenia poligonowego przyjęto do sprawdzenia i praktycznej realizacji wiele zagadnień taktycznych, z których najważniejsze to planowanie działań, wykonywanie zadań ogniowych, czy prowadzenie natarcia w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem i obrony w opanowanym obiekcie oraz odparcie kontrataku przeciwnika. Ważne również będą aspekty współpracy z elementami układu pozamilitarnego w rejonie odpowiedzialności oraz działanie w trakcie i po zdarzeniach CBRN, czyli prowadzenie likwidacji skażeń, a także organizacja współdziałania z pododdziałami wojsk obrony terytorialnej.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#NATO #poligon #USA #Polska #obronność #bezpieczeństwo #manewry

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo