Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Cel: zniszczyć pancerne uzbrojenie przeciwnika. Blisko tysiąc operatorów wyrzutni Javelin w WOT

Jak pokazuje wojna na Ukrainie, umiejętność niszczenia celów pancernych przeciwnika jest kluczowa dla pododdziałów lekkiej piechoty. Dlatego tylko w ub.r. w Centrum Szkolenia WOT przeprowadziliśmy kilkadziesiąt edycji kursów dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Javelin czy też granatników celowniczych M72 – mówi płk dr Przemysław Żukowski, komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Od 2021 r. ośrodek wyszkolił blisko tysiąc żołnierzy, którzy nabyli wiedzę i umiejętności pozwalające na niszczenie celów pancernych potencjalnego wroga.

Kurs operatorów wyrzutni Javelin
zdj. ilustracyjne - mat. arch. https://cswot.wp.mil.pl/

Kurs operatora ppk. Javelin trwa dwa tygodnie i poprzedzony jest szkoleniem e-learningowym. Część praktyczna kursu rozpoczyna się od sprawdzenia sprawności fizycznej żołnierzy. W ramach przygotowanego testu, żołnierze w określonym czasie muszą pokonać dystans trzech kilometrów, niosąc na sobie ekwipunek o masie ponad 30 kilogramów. Następnie żołnierze uczą się rozpoznawania sprzętu obcych armii oraz działania i kierowania systemem Javelin.

Szkolenie jest bardzo intensywne, zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Codziennie zdobywamy nową wiedzę, która jest kluczowa z perspektywy działania operatorów ppk. Javelin, ale także wykonujemy bardzo dużo ćwiczeń praktycznych na symulatorach. Sprzęt, w połączeniu z wyposażeniem osobistym żołnierza, waży ponad 30 kilogramów, więc trzeba mieć także trochę krzepy i dobrą kondycję fizyczną, aby móc realizować praktyczne zadania, stawiane przez dowódców.

– wskazała jedna z uczestniczek szkolenia z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. 

Po zapoznaniu się z budową i obsługą sprzętu, kursanci rozpoczynają szkolenie z wykorzystaniem trenażerów ppk. Javelin. Dla żołnierzy przygotowanych jest kilkadziesiąt różnych scenariuszy działania, w czasie których odnajdują, rozpoznają i eliminują cele pancerne przeciwnika. Część zajęć realizowana jest także w oparciu o toruński poligon, przystosowany do strzelań rakietami przeciwpancernymi, na którym to żołnierze ćwiczą już na bojowych wyrzutniach rozpoznawanie sprzętu wojskowego w odległościach kilku kilometrów.

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu jest jedyną w Polsce jednostką szkoleniową, która realizuje kurs operatora ppk. Javelin. Szkolenie to w każdym roku ewoluuje o nowe elementy, dopasowując jego program do współczesnego pola walki. W trakcie dotychczas realizowanych kilkudziesięciu kursów, przeszkolonych zostało blisko tysiąc żołnierzy, przy czym tylko w ub.r. CSWOT zrealizowało kilkadziesiąt szkoleń operatorów, w których udział wzięło blisko pół tysiąca osób.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy.

Granatnik M72 EC MK1 to jedna z najnowszych wersji z rodziny lekkich granatników jednorazowych M-72 LAW (Light Anti-tank Weapon). M72 jest przeznaczony do zwalczania wszelkiego rodzaju wozów bojowych, w tym do niszczenia ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi. Granatnik M72 docelowo zastąpi już wysłużone w polskiej armii ręczne granatniki przeciwpancerne RPG 7.

 

 Źródło: niezalezna.pl, CSWOT, DWOT

 

#WOT #javelin #operatorzy #armia #zdolności #bezpieczeństwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo