W piątek rano minister skarbu Dawid Jackiewicz powołał na stanowisko prezesa TVP Jacka Kurskiego oraz na prezesa Polskiego Radia - Barbarę Stanisławczyk. Zgodnie z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji poprzednie zarządy zakończyły okres swojego urzędowania wraz z wejściem ustawy w życie.
Wiceminister kultury Krzysztof Czabański, który jest pełnomocnikiem rządu ds. reformy mediów publicznych o powołaniu nowego kierownictwa w publicznego radia i telewizji, poinformował na Facebooku:
Z informacji serwisu dziennik.pl wynika, że
wiceprezesem TVP będzie Maciej Stanecki - reżyser, który przygotowywał m.in. program „Koniec końców”, prowadzony przez Marka Horodniczego i Pawła Kukiza.
Z kolei zarząd Polskiego Radia ma być trzyosobowy, a w jego skład oprócz prezes Barbary Stanisławczyk wejdą jeszcze:
Jerzy Kłosiński - były redaktor „Tygodnika Solidarność”, oraz Marcin Palade - socjolog z Polskiej Grupy Badawczej. Obaj obejmą funkcję wiceprezesów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zgodnie z zapowiedziami rządu ma być „pierwszym krokiem w reformie mediów publicznych”.
Nowelizacja, określana mianem „małej ustawy medialnej”, zakłada wygaśnięcie dotychczasowych rad nadzorczych oraz zarządów TVP i Polskiego Radia. Zgodnie z nowelizacją członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych powołuje teraz minister skarbu państwa.
Wiceminister Krzysztof Czabański potwierdza, że trwają już prace nad ustawą o mediach narodowych, która ma wprowadzić zmiany zarówno w ustroju, jak i finansowaniu mediów publicznych.
- TVP, nie realizując wielu elementów misji publicznej, misji proobywatelskiej, do której media publiczne były zobligowane, nie realizowała także wymiaru proobywatelskiego. Organizacje pozarządowe powinny współtworzyć program mediów publicznych. Jestem przekonany, wiem, że tak będzie, bo rozmawiałem z Jackiem Kurskim w tym względzie, że teraz media się zmienią, będą bardziej proobywatelskie. Przedstawiciele różnych stron sceny politycznej, z różnymi ideologiami, wartościami, a zwłaszcza ci, którzy w ciągu ostatnich lat nie mieli dostępu do mediów publicznych, będą teraz taki dostęp mieli. [...] To jest pierwszy krok do tego, żeby media się zmieniły
- mówił wicepremier Piotr Gliński.
Źródło: wirtualnemedia.pl,niezalezna.pl,dziennik.pl
rz