Profesor Chodakiewicz twierdzi, że wśród amerykańskich elit nie ma obecnie woli wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Decydujący krok ma należeć do Białego Domu.
- powiedział we wtorek wieczorem na antenie TV Republika amerykański historyk.W Stanach Zjednoczonych istnieją różne dane nieprzetworzone i informacje, które zebrał zespół pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Wszystko to zostało zgromadzone na zewnętrznym dysku i przekazane do amerykańskiego środowiska, które zajmuje się wywiadem. Żeby wyjaśnić sprawę smoleńską muszą w USA wygrać konserwatyści, którzy stworzą w tej sprawę komisję senacką
Profesor dodał, że strategia w sprawie wyjaśniania katastrofy powinna być długofalowa i oparta na merytorycznych argumentach.
- mówił naukowiec polskiego pochodzenia.Być może zasadne jest stworzenie dwóch komisji międzynarodowych - jedną związaną z holenderskim samolotem MH17, a drugą z rządowym Tupolewem
Według historyka podstawą warsztatu kontrwywiadowczego są pytania. Każdy analityk zajmujący się polityką zagraniczną je zadaje. A „w takich sprawach nie ma złych pytań” – stwierdził.
Prof. Chodakiewicz odniósł się również do pierwszej wizyty zagranicznej prezydenta Andrzeja Dudy.
- ocenił historyk.Gest prezydenta Andrzeja Dudy w stosunku do Estonii jest zrozumiały, ponieważ to Tallinn zaraz po Ukrainie i Łotwie jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo ze strony Rosji
Marek Jan Chodakiewicz stwierdził, że polskie środowiska niepodległościowe od dawna zastanawiały się, jak zabezpieczyć wolność i niezależność ojczyzny. Takim właśnie sposobem są m.in. stałe bazy NATO.
- mówił profesor.Plusem tej sytuacji jest fakt, że obecność rotacyjna wojsk amerykańskich się powtarza. Prawdą jest, że bazy USA są wszędzie tam, gdzie ten kraj wygrywał wojny, od Japonii po Niemcy
Pytany o zasadność posiadania przez Polskę broni atomowej prof. Chodakiewicz powiedział wprost: „Jestem za”.
- ocenił amerykański naukowiec polskiego pochodzenia.Zdecydowanie tak. Jest to najbardziej pokojowa broń na świecie. Dzięki niej podczas zimnej wojny nie wybuchła III wojna światowa, ponieważ obie strony bały się szaleństwa. Polska musi szukać pokojowej energii, a jej źródłem jest właśnie energia atomowa. Warszawa powinna zacząć budować swoje własne reaktory i elektrownie. O potrzebną do tego technologię można się zwrócić np. do Francji
OBEJRZYJ: