Zgodnie z oświadczeniem Telewizji Polskiej od 1 stycznia 2015 r. jedynym kanałem niekodowanym dostępnym za pośrednictwem satelity będzie TVP Polonia. Telewizja zamierza jednak zmienić dostawcę sygnału satelitarnego z Astry na satelitę Hot Bird 13E. W wyniku tej decyzji widzowie w Europie, w tym blisko sześciomilionowa Polonia, może stracić dostęp do kanałów polskiej telewizji.
–
Przeniesienie TVP Polonia na satelitę Hot Bird 13E spowoduje dramatyczne zmniejszenie dotarcia do Polonii. Satelity Astra oferują znacznie większe zasięgi, np. w Niemczech pięć razy wyższą dostępność w gospodarstwach domowych, a we Francji czterokrotnie – niż konkurencja. Także w Belgii, Holandii, Czechach,Słowacji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii Astra ma wiodącą pozycję – komentuje Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu Astra Central Europe.
W odpowiedzi na nasze zapytanie w tej sprawie Jan Dworak, prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, krótko oświadczył, że była to wewnętrzna decyzja TVP, podjęta z przesłanek biznesowych i społecznych.
Od 2005 r. Telewizja Polska wynajmowała transponder satelitarny na pozycji Astry 19,2E służącemu dystrybucji programów TVP na terenie całej Europy. TVP nadaje z niego 10 kanałów: sześć kodowanych (TVP1, TVP2, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP HD) i cztery niekodowane (TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Info). Podczas gdy stacje kodowane są nadawane z przeznaczeniem dla operatorów kablowych, tak kanały niekodowane (nadawane w tzw. formacie free-to-air) mogą oglądać wszyscy posiadacze indywidualnych anten satelitarnych, w tym także ci mieszkający za granicą.
–
Dzięki emisji sygnału telewizyjnego poprzez satelitę Astry z pozycji 19,2E, programy niekodowane takie jak: TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura czy TVP Polonia, mogą być odbierane na terenie całej Polski i Europy, stając się często się podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach kulturalnych, politycznych, edukacyjnych w naszym kraju, również Polaków mieszkających zagranicą. Od samego początku naszej współpracy bardzo ważnym punktem dla TVP było uzyskanie jak największego zasięgu, zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu Astra Central Europe.
Kanały takie jak: TVP Polonia i TVP Info są podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach politycznych i kulturalnych w naszym kraju dla Polaków mieszkających za granicą. Polska ma w porównaniu do liczby ludności ją zamieszkującej, jedną z największych diaspor w skali globalnej. Na wszystkich kontynentach zamieszkuje, wedle różnych szacunków, 18 do 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. W przypadku Europy dane MSZ wskazują na blisko 6 mln ludzi. Największa liczba Polaków mieszka w Niemczech (ok. 1,5 mln osób), we Francji (1 mln), na Litwie (ponad 200 tys.), w Niderlandach (200 tys.), we Włoszech (prawie 106 tys.), w Belgii (90 tys.) czy Hiszpanii (84 tys.).
Według danych Astra Central Europe pozycja orbitalna Astra 19,2E jest najpopularniejszą pozycją orbitalną w Europie. Programy transmitowane za jej pośrednictwem docierają do 114 mln gospodarstw domowych na kontynencie – bezpośrednio (poprzez indywidualne anteny) oraz za pośrednictwem sieci kablowych lub IPTV. Z tej pozycji korzystają niemal wszystkie stacje europejskich telewizji publicznych np. w Niemczech, Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Beneluksie, Włoszech.
–
Mamy nadzieję, że decyzja TVP nie jest ostateczna. Ze swojej strony, rozumiejąc trudną sytuację ekonomiczną publicznej telewizji, deklarowaliśmy daleko posuniętą elastyczność i gotowość do dalszego świadczenia usług na rzecz Telewizji Polskiej – podkreśla Ornass-Kubacki.
Źródło: niezalezna.pl
Maciej Pawlak