Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

​Polonia bez TVP Polonia?

Zgodnie z oświadczeniem Telewizji Polskiej od 1 stycznia 2015 r. jedynym kanałem niekodowanym dostępnym za pośrednictwem satelity będzie TVP Polonia.

petyr; arch. niezależna.pl
petyr; arch. niezależna.pl
Zgodnie z oświadczeniem Telewizji Polskiej od 1 stycznia 2015 r. jedynym kanałem niekodowanym dostępnym za pośrednictwem satelity będzie TVP Polonia. Telewizja zamierza jednak zmienić dostawcę sygnału satelitarnego z Astry na satelitę Hot Bird 13E. W wyniku tej decyzji widzowie w Europie, w tym blisko sześciomilionowa Polonia, może stracić dostęp do kanałów polskiej telewizji.
 
Przeniesienie TVP Polonia na satelitę Hot Bird 13E spowoduje dramatyczne zmniejszenie dotarcia do Polonii. Satelity Astra oferują znacznie większe zasięgi, np. w Niemczech pięć razy wyższą dostępność w gospodarstwach domowych, a we Francji czterokrotnie – niż konkurencja. Także w Belgii, Holandii, Czechach,Słowacji, Hiszpanii, Austrii i Szwajcarii Astra ma wiodącą pozycję – komentuje Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu Astra Central Europe.
 
W odpowiedzi na nasze zapytanie w tej sprawie Jan Dworak, prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, krótko oświadczył, że była to wewnętrzna decyzja TVP, podjęta z przesłanek biznesowych i społecznych.
 
Od 2005 r. Telewizja Polska wynajmowała transponder satelitarny na pozycji Astry 19,2E służącemu dystrybucji programów TVP na terenie całej Europy. TVP nadaje z niego 10 kanałów: sześć kodowanych (TVP1, TVP2, TVP Seriale, TVP Sport, TVP Rozrywka i TVP HD) i cztery niekodowane (TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Info). Podczas gdy stacje kodowane są nadawane z przeznaczeniem dla operatorów kablowych, tak kanały niekodowane (nadawane w tzw. formacie free-to-air) mogą oglądać wszyscy posiadacze indywidualnych anten satelitarnych, w tym także ci mieszkający za granicą.
 
Dzięki emisji sygnału telewizyjnego poprzez satelitę Astry z pozycji 19,2E, programy niekodowane takie jak: TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura czy TVP Polonia, mogą być odbierane na terenie całej Polski i Europy, stając się często się podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach kulturalnych, politycznych, edukacyjnych w naszym kraju, również  Polaków mieszkających zagranicą. Od samego początku naszej współpracy bardzo ważnym punktem dla TVP było uzyskanie jak największego zasięgu, zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu Astra Central Europe.
 
Kanały takie jak: TVP Polonia i TVP Info są podstawowym źródłem informacji o wydarzeniach politycznych i kulturalnych w naszym kraju dla Polaków mieszkających za granicą. Polska ma w porównaniu do liczby ludności ją zamieszkującej, jedną z największych diaspor w skali globalnej. Na wszystkich kontynentach zamieszkuje, wedle różnych szacunków, 18 do 20 mln Polaków i osób polskiego pochodzenia. W przypadku Europy dane MSZ wskazują na blisko 6 mln ludzi. Największa liczba Polaków mieszka w Niemczech (ok. 1,5 mln osób), we Francji (1 mln), na Litwie (ponad 200 tys.), w Niderlandach (200 tys.), we Włoszech (prawie 106 tys.), w Belgii (90 tys.) czy Hiszpanii (84 tys.).
 
Według danych Astra Central Europe pozycja orbitalna Astra 19,2E jest najpopularniejszą pozycją orbitalną w Europie. Programy transmitowane za jej pośrednictwem docierają do 114 mln gospodarstw domowych na kontynencie – bezpośrednio (poprzez indywidualne anteny) oraz za pośrednictwem sieci kablowych lub IPTV. Z tej pozycji korzystają niemal wszystkie stacje europejskich telewizji publicznych np. w Niemczech, Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Beneluksie, Włoszech.
 
Mamy nadzieję, że decyzja TVP nie jest ostateczna. Ze swojej strony, rozumiejąc trudną sytuację ekonomiczną publicznej telewizji, deklarowaliśmy daleko posuniętą elastyczność i gotowość do dalszego świadczenia usług na rzecz Telewizji Polskiej – podkreśla Ornass-Kubacki.

 



Źródło: niezalezna.pl

Maciej Pawlak