Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Kandydat PO z zarzutami korupcyjnymi wygrał wybory. Jego miejsce od razu może zająć komisarz

Do kuriozalnej sytuacji doszło w wielkopolskiej Wrześni. Wybory na burmistrza wygrał członek Platformy Obywatelskiej Tomasz Kałużny, który ma postawione zarzuty korupcyjne i ma zastosowane zawieszenie w czynnościach służbowych. Wiele wskazuje na to, że zamiast podejrzanego o przyjęcie 200 tys. zł łapówki burmistrza-elekta władzę przejmie... komisarz.

Ratusz we Wrześni
Bazie - Praca własna, CC BY-SA 3.0 - https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35322469

Tomasz Kałużny burmistrzem Wrześni został w 2002 roku. Od tego czasu nieprzerwanie zasiadał w fotelu włodarza miasta i gminy. W wyborach samorządowych w 2018 roku, startując z Komitetu Wyborczego Unia Wrześnian jako członek Platformy Obywatelskiej, uzyskał 12269 głosów mieszkańców, czyli 65,39 proc. W drugiej turze wyborów samorządowych 2024 Tomasz Kałużny, który wciąż jest członkiem partii Donalda Tuska, zdobył 51,27 proc. (7 845) głosów i wygrał z kandydatem komitetu Projekt Września Damianem Staniszewskim. I tu mamy niecodzienną sytuację...

W listopadzie 2023 roku Prokuratura Krajowa poinformowała, że rządzącemu Wrześnią od ponad 20 lat Kałużnemu przedstawiony został zarzut żądania korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu burmistrza przez CBA prokurator zastosował m.in. zawieszenie w czynnościach służbowych. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zamiast burmistrza... komisarz?

Pytany o to, czy w związku z zawieszeniem w czynnościach służbowych zwycięzca wyborów samorządowych złoży ślubowanie i będzie burmistrzem rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiej Mateusz Mucha przekazał, że w momencie potwierdzenia przez wojewodę obowiązywania zawieszenia burmistrza Wrześni w czynnościach służbowych "niezwłocznie uruchomiona zostanie procedura związana z wyznaczeniem osoby, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencji".

Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym, w określonych przepisami przypadkach Prezes Rady Ministrów wyznacza, na wniosek wojewody, osobę, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencji organu wykonawczego w gminie.

Trwają analizy prawne w tej sprawie. Możliwe jest, że Wrześnią do czasu prawomocnego wyroku w sprawie burmistrza będzie rządził komisarz.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#września #burmistrz #Tomasz Kałużny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo