Rząd przyjął uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowej we współpracy z Amerykanami. Jak zaznaczył szef rządu, Polska jest gotowa do nawet trzech projektów jądrowych - kolejny z nich mógłby być zrealizowany przez polskie i koreańskie firmy.
- Dziś cały świat żyje wojną na Ukrainie, wielkimi wyzwaniami, z którymi musimy się mierzyć. Gdy Putin i Kreml szantażuje Europę, musimy postawić na sprawdzone technologie i sprawdzonych partnerów - powiedział premier Mateusz Morawiecki, dodając:
Po 4-5 latach bardzo intensywnej pracy, zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską w tej pierwszej lokalizacji, jaka zostanie wskazana i wybrana w północnej Polsce. To technologia najwyżej zaawansowana.
- Ta uchwała, którą rada ministrów przyjmuje, jest też wyborem partnera amerykańskiego, firmy Westinghouse, która ma sprawdzoną technologię. Elektrownie jądrowe w całej UE to praktycznie standard - zaznaczył Morawiecki, dodając, że nie można opierać energetyki o węglowodory z Rosji.
▶️ #RadaMinistrów przyjęła uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse Nuclear ⤵️ pic.twitter.com/FDyvAp4XT1
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 2, 2022
"Poważne państwo musi inwestować w nowoczesne technologie" - zaznaczył Morawiecki. Podkreślił, że Polska jest otwarta na drugi projekt, polsko-koreański, który ma być projektem prywatnych firm.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Nie chcemy opierać swojej polityki energetycznej o węglowodory z Rosji, ale nie chcemy jej też opierać o drogie węglowodory z całego świata. Chcemy oprzeć ją o źródła odnawialne, o energię jądrową. Poważne państwo musi inwestować w nowe technologie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 2, 2022
- Chciałbym zasygnalizować naszą gotowość do trzeciego projektu w Polsce centralnej, którego lokalizacja będzie wybrana w najbliższych kwartałach. Widzimy gotowość do tych trzech projektów - powiedział.
Wskazano też lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. - Miejsce, które jest najbardziej przygotowane, z dostępem do wody, odpowiada warunkom uzgodnionym z ekspertami - powiedział Morawiecki. Budowa ma ruszyć we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Projekt zakłada oddanie pierwszego bloku jądrowego w Polsce do 2033 r.
Orientacyjna suma, jaką potrzeba na budowę elektrowni to do 20 miliardów dolarów, a premier Morawiecki zaznaczył, że na pierwsze etapy środki są zabezpieczone.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo stają się najwyższym priorytetem na agendzie rządu. W ten sposób przełamujemy niemoc naszych poprzedników, za których rządów trudno było doprowadzić do postępu w tym zakresie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 2, 2022