Prokurator Dariusz Barski zwrócił się do Adama Bodnara o podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do umożliwienia mu realizacji kompetencji Prokuratora Krajowego. To pokłosie piątkowej uchwały Sądu Najwyższego, w której stwierdzone zostało, iż to Barski obsadza tę funkcję. Publikujemy pełną treść listu otwartego w tej sprawie.
27 września Izba Karna Sądu Najwyższego w składzie trzyosobowym, któremu przewodniczył prezes Izby Karnej SN, sędzia Zbigniew Kapiński, podjęła uchwałę, z której wynika, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne. W styczniu br. prokurator generalny Adam Bodnar przekonywał, że przywrócenie to "nie wywołało skutków prawnych". Uchwała SN oznacza, że Dariusz Barski jest legalnym Prokuratorem Krajowym.
W związku z uchwałą prok. Barski skierował do Adama Bodnara list otwarty.
"(..) zwracam się do Pana Ministra jako Prokuratora Generalnego o podjęcie niezwłocznych i koniecznych działań zmierzających do przywrócenia stanu zgodnego z prawem, w szczególności umożliwienie mi faktycznej realizacji kompetencji Pierwszego Zastępcy Prokuratora Prokuratora Krajowego, (...) w tym zobowiązanie podległych Panu prokuratorów oraz innych funkcjonariuszy publicznych i pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do powstrzymania się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających mi realizację moich ustawowych uprawnień, a w pierwszej kolejności - o odblokowanie dostępu do siedziby Prokuratury Krajowej i mojego gabinetu"
Podkreślił, że wskazane przez niego orzeczenie SN "w sposób jednoznaczny i niebudzących niebudzący żadnych wątpliwości potwierdza, iż przepis ustawy, na podstawie którego przywrócono go do służby w dniu 16 lutego 2022 roku, nie ma charakteru epizodycznego i nie zawiera ograniczenia czasowego dotyczącego jego obowiązywania". Zaznaczył także, że wszystkie działania, które doprowadziły do uniemożliwienia mu sprawowania funkcji I Zastępcy Prokuratora Generalnego "nie znajdywały i nie znajdują żadnego oparcia w przepisach prawa".
"Orzeczenie Sądu Najwyższego rozstrzyga powyższą kwestię w sposób jednoznaczny, kategoryczny i ostateczny"
Ze swojej strony zadeklarował ministrowi "wolę współpracy opartej na wzajemnym szacunku, udzielenie pełnego wsparcia w zakresie wszystkich działań mających na celu ściganie przestępstw, ochronę praworządności oraz zahamowanie pogłębiającego się chaosu prawnego w Prokuraturze".