W czwartek ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Lewicy i PSL w sprawie projektu ustawy o związkach partnerskich. Projekt ten popiera KO i Polska 2050. W kwietniu szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że nie zagłosuje za statusem małżeństw dla związków homoseksualnych oraz za przysposobieniem dzieci i za adopcją dla takich związków.
Kosiniak-Kamysz pytany na czwartkowej konferencji prasowej o to spotkanie odparł, że nie zapadnie na nim żadna decyzja. "Dzisiaj mamy spotkanie, chcemy poznać szczegóły i rozwiązania" - podkreślił prezes PSL.
Zwrócił uwagę, że od wielu miesięcy powtarza, że w PSL nie ma dyscypliny w sprawach światopoglądowych "i nigdy nie będzie". "Nigdy nie podejmę zobowiązania za wszystkich swoich posłów. Mogę odpowiadać za siebie" - powiedział szef ludowców.
I - jak podkreślił - "nie będzie dzisiaj jakiegoś komunikatu z naszej strony, że PSL zdecydował się tak, czy tak". "W PSL decydują ludzie, każdy ma prawo głosu w sprawach światopoglądowych" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
Minister zwrócił też uwagę, że sprawa związków partnerskich nie jest objęta rządową umową koalicyjną.
To jest wyraz naszych dobrych relacji w koalicji, zaufania. Chcemy rozmawiać, bo jesteśmy partią dialogu, ludźmi dialogu i będziemy rozmawiać. Chcemy poznać te szczegóły, które pani minister Katarzyna Kotula przygotowuje
- powiedział szef PSL.
Dodał, że kolejnym etapem będzie przedstawieniem efektów tej rozmowy parlamentarzystom PSL. "Przedstawię dzisiaj te informacje, które uzyskam moim parlamentarzystom i oni sami będą podejmować w tej sprawie decyzje" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów, jakie w czasie kampanii wyborczej ogłosiła Koalicja Obywatelska. Poparcie dla związków partnerskich deklarowały w kampanii również inne partie wchodzące w skład obecnej koalicji, a Lewica opowiadała się także za małżeństwami jednopłciowymi.
 
                        
        
        
        
         
            
            
           
                         
                         
                         
             
             
             
             
            !["Głęboka zależność" posła PSL. Ozdoba kpi: Działa w zorganizowanej grupie przestępczej [ZOBACZ]](https://files.niezalezna.tech/images/upload/2025/10/30/n_71d00f12dbdef38386e6b9aa55d1c8ee6fc5870acbdfd31a77db4b769bdeab45_c.jpg?r=1,1) 
             
            ![Ścigają polityków PiS za działania zgodne z prawem. Przyznał to sam Wawrykiewicz [WIDEO]](https://files.niezalezna.tech/images/upload/2025/10/30/n_48ae91e889b635d3eb9dc2bb120a47c502b21b77f0fb5f138f12e0e8bdedddc2_c.jpg?r=1,1)