Premier Donald Tusk poinformował dziś po południu o przyjęciu przez Radę Ministrów strategii migracyjnej. Podkreślił, że była to decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana. Nie wszyscy w koalicji i w rządzie mają takie samo zdanie. Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała, że przy przyjmowaniu strategii migracyjnej zdania odrębne złożyło czterech ministrów konstytucyjnych z Nowej Lewicy. "Premier nie zgodził się na nasze poprawki dot. m.in. wpisania przestrzegania konstytucji do strategii"- dodała.
O przyjęciu przez rząd strategii migracyjnej we wtorek wieczorem poinformował premier Donald Tusk. "Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" - napisał na Twitterze. Z sobotniej zapowiedzi premiera wynika, że ma znaleźć się w niej możliwość czasowego, terytorialnego zawieszenie prawa do azylu.
Na konwencji Platformy Obywatelskiej mówił też, że to prawo wykorzystywane jest wbrew jego istocie, m.in. przez Łukaszenkę, Putina i szmuglerów ludzi, dlatego będzie się domagał dla tej decyzji uznania w Europie (tu warto przypomnieć jeszcze rok wcześniej za dokładnie takie podejście krytykował rząd Zjednoczonej Prawicy).
Jego wypowiedź wywołała wiele kontrowersji. Pomysł zawieszenia prawa do azylu skrytykowało wiele organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Adwokat współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu nazwała "krótkowzrocznym, niehumanitarnym i sprzecznym z prawami człowieka".
Oprócz tego warto przypomnieć, że przed wyborami, które odbyły się rok temu, Tusk mówił o migrantach, że to "biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi". Krytykował też powstanie zapory na granicy polsko-białoruskiej.
Szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska przekazała na Twitterze, że strategia została przyjęta ze zdaniami odrębnymi czworga ministrów konstytucyjnych z Nowej Lewicy.
Pan Premier nie zgodził się na nasze poprawki dot. m.in. wpisania przestrzegania konstytucji do strategii
- napisała. "Jeżeli chodzi o planowaną legislację, nasze stanowisko pozostanie takie samo" - dodała.
Wcześniej słowa premiera krytykowali już inni przedstawiciele Lewicy. "Prawo do azylu jest podstawową zasadą, która musi zostać zachowana, bo tego wymaga prawo Unii Europejskiej i konwencje, których jesteśmy - jako Polska - stroną" - mówiła we wtorek wicemarszałkami Senatu Magdalena Biejat, wzywając rząd do współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Odpowiedzialny za opracowanie strategii wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk jeszcze we wrześniu zapowiadał, że będzie ona oparta na bezpieczeństwie, które przejawia się w ośmiu obszarach.
Wśród nich znalazły się:
Przyjęcie dokumentu programowego ma pociągnąć za sobą zmiany ustawowe, w tym te w ustawie o cudzoziemcach, co ma pozwolić na usunięcie luk prawnych oraz stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu migracyjnego.