Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Rząd przedstawi twarde fakty. Resorty pokażą, jakie będą konsekwencje zmian traktatowych UE

- W najbliższych dniach poszczególne resorty przedstawią wyniki analiz w swoich obszarach kompetencyjnych dotyczących tego, jakie będą konsekwencje forsowanych zmian traktatowych UE - przekazał minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. - . Każdy Polak odczułby negatywne skutki centralizacji UE - ocenił.

Unia Europejska
Unia Europejska
hpgruesen - pixabay.com (wolna domena)

Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał w mediach społecznościowych, że w piątek odbyło się posiedzenie Komitetu do Spraw Europejskich, którego głównym tematem było omówienie propozycji zmian traktatowych w Unii Europejskiej.

Minister ds. UE poinformował, że w najbliższych dniach poszczególne resorty przedstawią wyniki analiz w swoich obszarach kompetencyjnych dotyczących tego, jakie będą konsekwencje forsowanych zmian traktatowych UE. - "Chcemy przedstawić Polakom konkretnie, jakie kompetencje zostałyby odebrane Państwom Członkowskim na rzecz unijnej biurokracji, gdyby zmiany te weszły w życie. Każdy Polak odczułby negatywne skutki centralizacji UE" - napisał Szynkowski vel Sęk.

Dodał, że podczas posiedzenia Komitetu omówiono także stan przygotowań do prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, którą nasz kraj będzie sprawował w pierwszej połowie 2025 roku.

W skład Komitetu do Spraw Europejskich wchodzą m.in.: minister ds. europejskich, członkowie Rady Ministrów i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo wyznaczony przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu w KPRM.

W środę Parlament Europejski przyjął w Strasburgu rezolucję wspierającą propozycję zmian w traktatach unijnych. Treść przyjętego w środę przez PE dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - O Unii Europejskiej (TUE) oraz O Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Główne proponowane zmiany to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację. 

 



Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Szymon Szynkowski vel Sęk #Unia Europejska #Traktaty #rząd #wybory 2023 #wybory

as