Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Raport o stratach wojennych już w rękach Niemców. Zmieni to ich podeście, co do reparacji?

"Przed momentem przekazałem niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi raport o stratach wojennych" - napisał na Twitterze w piątek wieczorem wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego zdaniem -

twitter.com/@SzSz_velSek

"Spotkanie było okazją do rozmowy na temat raportu i reparacji, ale też o wsparciu dla Ukrainy i bieżących wyzwań w relacjach polsko-niemieckich"

- napisał polski wiceminister. Do wpisu dołączył zdjęcie ze spotkania.

Na Zamku Królewskim w Warszawie w czwartek zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów.

"Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta. Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową"

– oświadczył w czwartek po południu rzecznik niemieckiego MSZ.

A Niemcy nie są skorzy do zapłaty...

W piątek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger powiedział, że "z prawnego punktu widzenia kwestia reparacji została zamknięta, więc nie ma o czym mówić".

"Historia pozostanie z nami na zawsze, zawsze będziemy pamiętać o ofiarach"

- dodał.

Szynkowski vel Sęk w czwartek wskazywał zaś, że "nie ma żadnego dokumentu o mocy prawnej zamykającego temat reparacji, ani żadnego powodu dla którego ogrom zbrodni nazistowskich Niemiec miałby pozostać bezkarny".

"Powoływanie się niemieckiego MSZ na obarczone wadami prawnymi oświadczenie totalitarnego, stalinowskiego rządu Bieruta z 1953 r. i mówienie, że stanowi ono fundament obowiązującego porządku europejskiego jest zawstydzające"

- oceniał polski wiceminister.

Dietmar Nietan z SPD jest koordynatorem niemieckiego MSZ ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Niemcy #Polska #reparacje wojenne #raport wojenny

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo