W czwartek Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w głośnej sprawie przepisów, na mocy których TSUE w jednoosobowy sposób nakładał kary na Polskę, domagając się zamknięcia kopalni Turów. Szymon Hołownia mówił kiedyś, że "Turów jest do zamknięcia", a wczoraj... wydał postanowienie o cofnięciu stanowiska Sejmu, które złożono do tej sprawy. Czy jest to próba zablokowania wydania wyroku przez Trybunał? "Ciekawe, kiedy zacznie wydawać wyroki" - komentuje sędzia Kamil Zaradkiewicz.
Sprawa dotyczy kar, jakie na Polskę nakładał Trybunał Sprawiedliwości UE za zignorowanie orzeczeń w sprawie kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zbigniew Ziobro wniósł o uznanie przepisów traktatu i statutu TSUE, na podstawie których nakładano kary na Polskę, jako niezgodnych z Konstytucją.
W uzasadnieniu wskazano, że procedura stosowania środków tymczasowych jest regulowana przez statut TSUE, a postanowienia wydaje jednoosobowo prezes lub sędzia, który go zastępuje, co stanowi pozatraktatowe rozszerzenie kompetencji przyznanych Unii. W przypadku Turowa hiszpańska sędzia jednoosobowo zdecydowała w sprawie Turowa, co wzbudziło ogromne kontrowersje. Polska wezwana została do zamknięcia kopalni w Turowie, gdy tego nie uczyniła - miała płacić pół miliona euro kary dziennie.
Jak się okazało, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał wczoraj... postanowienie w sprawie cofnięcia stanowiska Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zrobił to - uwaga! - dwa dni przed wyrokiem, jaki w tej sprawie ma ogłosić Trybunał. Rozprawy w tej sprawie odbywały się w lutym 2022 r., październiku 2022 r. i wrześniu 2023 r., a 30 listopada ma być ogłoszony wyrok. Mimo to, Hołownia zdecydował się wydać postanowienie. Tryb, jaki zastosował, też jest zaskakujący.
- Okazuje się. że uchwały stały się niemodne. Teraz Marszałek Sejmu wydaje postanowienia na podstawie ustawy o TK. Ciekawe, kiedy zacznie wydawać wyroki. Dla nieprawników: nie ma takiego trybu - skomentował sędzia Kamil Zaradkiewicz.
Okazuje się. że uchwały stały się niemodne. Teraz Marszałek Sejmu wydaje postanowienia na podstawie ustawy o TK. Ciekawe, kiedy zacznie wydawać wyroki.
— Kamil Zaradkiewicz (@k_zaradkiewicz1) November 28, 2023
Dla nieprawników: nie ma takiego trybu. pic.twitter.com/Nd3j8f148c
Warto podkreślić, że dotychczas marszałkowie Sejmu postanowienia wydawali m.in. w sprawie zarządzenia wyborów czy np. wygaśnięcia mandatów poselskich. W regulaminie Sejmu znajduje się punkt dotyczący reprezentacji Sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym. Wskazano w nim, że "w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie stwierdzenia zgodności ustawy z przepisami konstytucyjnymi Sejm jest reprezentowany przez przedstawiciela, którego wyznacza Marszałek Sejmu spośród posłów".
Komisja Ustawodawcza przed terminem rozprawy wydaje opinię o zawartych we wniosku o rozpatrzenie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny zarzutach co do niezgodności ustawy z przepisami konstytucyjnymi. Poseł wyznaczony na przedstawiciela Sejmu ma obowiązek uczestniczyć w posiedzeniu Komisji
Po jednoosobowym postanowieniu sędzi TSUE ws. „natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku” Szymon Hołownia mówił o respektowaniu wyroków.
- Mamy ogłoszony środek tymczasowy i co powinniśmy w tej sytuacji zrobić? Otóż w tej sytuacji powinniśmy zrobić kilka prostych rzeczy. Po pierwsze – chcemy, czy nie chcemy, zgadzamy się, czy nie – wykonać postanowienie TSUE, dlatego, że my nie możemy sobie wybierać lepszych i gorszych postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdził wówczas.