"Opozycja się skompromitowała, ale wygrała Polska" - w ten sposób wynik głosowania w Senacie nad ustawą ratyfikacyjną ocenił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. O wyniku głosowania zadecydowała inna niż partyjna postawa senatorów Aleksandra Pocieja i Leszka Czarnobaja. Minister Buda zapowiedział apel do prezydenta, by ustawę podpisał jeszcze w maju.
Senat bez poprawek przyjął dziś ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. O odrzuceniu preambuły, jak wynika z informacji na stronie internetowej Senatu, zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a udziału w głosowaniu nie wziął Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie.
Jedno środowisko wygrało, a drugie przegrało. Dla mnie to jest jednak mało ważne, ważne jest to, co się wydarzyło dla Polski. A dla Polski wydarzyło się to, że jest szansa, że te środki europejskie będą szybciej, a seans przedłużania prac w Senacie się zakończył
- powiedział dziennikarzom w Senacie wiceminister funduszu i polityki regionalnej.
Opozycja się skompromitowała, ale wygrała Polska
- ocenił. Zaznaczył, że Polska jest ostatnim państwem, która dokonało ratyfikacji. "Dobrze, że ta ratyfikacja jest i dobrze, że nie ma preambuły, która by komplikowała nasze relacje z Komisją Europejską" - podkreślił.
Buda dodał, że apelował do senatorów KO, żeby nie kierowali się interesem partyjnym i zrozumieli, że "są sprawy, które są ponad to".
Mam nadzieję, że takie wnioski wyciągnęło kilku senatorów Koalicji Obywatelskiej i zagłosowało inaczej. Za to im dziękuję, bez względu na to, czy była to pomyłka, czy świadoma decyzja
- mówił.
"Teraz tylko rola pana prezydenta, by zaakceptować tę notyfikację" - powiedział. Zapowiedział, że będzie apelował do prezydenta, by podpisał ustawę jeszcze w maju.
Rozporządzenie wchodzi w życie w następnym miesiącu, po miesiącu, w którym dokonano ostatniej ratyfikacji. Jest więc szansa, że jeżeli się zakończy ratyfikacja w każdym kraju do końca maja, od 1 czerwca Komisja Europejska może wyjść na rynki finansowe i pozyskiwać finansowanie Funduszu Odbudowy. Jest szansa, że te środki dzięki temu o miesiąc wcześniej trafią do krajów członkowskich
- podkreślił Buda.