Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dziennikarz TV Republika niewpuszczony na konferencję Tuska. RPO chce wyjaśnień od Grabca

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od szefa Kancelarii Premiera, Jana Grabca, w sprawie niewpuszczenia dziennikarza TV Republika na konferencję prasową Donalda Tuska i ministrów w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Telewizja Republika
Bartosz Kalich - Gazeta Polska

TV Republika regularnie nie jest wpuszczana, pomimo spełnienia wymaganych warunków, na konferencje z udziałem szefa rządu, Donalda Tuska. Tak było też 26 czerwca, gdy Tusk wraz z ministrami prezentował własną wizję Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wówczas na konferencję nie wpuszczono Adriana Boreckiego.

W związku z tą sytuacją, wyjaśnień i ustalenia przebiegu zdarzeń od Kancelarii Premiera zażądał Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Jak można przypuszczać, sprawa ta, tak jak i inne działania władz publicznych, pozostaje przedmiotem debaty publicznej, w tym zainteresowania widzów Telewizji Republika. Odmawianie dostępu dziennikarzom określonych stacji do bezpośredniego źródła informacji, jakim jest konferencja Prezesa Rady Ministrów, może prowadzić do naruszenia wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, wynikającej z art. 54 ust. 1 Konstytucji RP"

- czytamy w komunikacie Biura RPO.

Rzecznik przypomniał również przepisy Prawa prasowego.

"Obowiązkiem organów państwa jest zapobieganie sytuacjom, w których część społeczeństwa - w tym przypadku widzowie Telewizji Republika - czuje się wykluczana oraz traktowana gorzej niż pozostałe grupy obywateli. Ograniczanie udziału stacji w konferencjach prasowych i innych wydarzeniach, a także uniemożliwianie wskazanym dziennikarzom zadawania pytań może także sprzyjać zjawisku dezinformacji oraz społecznej polaryzacji"

– dodaje RPO.

 

 Źródło: RPO, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo