Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Roboty pomagają w leczeniu dzieci

Sześć robotów humanoidalnych rozpoczęło pracę w Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Witają dzieci przy wejściu do szpitala, mierzą temperaturę, ćwiczą z pacjentami podczas rehabilitacji. 

StockSnap/pixabay.com/service/license/

Urządzenia były w ostatnich dniach testowane w Centrum Pediatrii, wzbudzając ogromny entuzjazm młodych pacjentów.

Nastawienie dziecka do terapii jest kluczowe, a nasze roboty są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, dlatego z pewnością będą cieszyć i bawić naszych małych pacjentów i oswajać ich ze szpitalem. Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w naszym szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Podążamy za zmianami technologicznymi i dostosowujemy je do potrzeb naszego szpitala i jego pacjentów.
- powiedział prezes Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu dr Andrzej Siwiec.

W Centrum Pediatrii pracują trzy modele robotów humanoidalnych – recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne. Dwa roboty recepcyjne – Peppery – pełnią służbę w rejonie wejścia głównego do szpitala. Pierwszy mierzy temperaturę, udziela informacji o usługach szpitala, godzinach przyjęć czy numerach telefonu w szpitalu. Drugi z robotów pełni rolę nawigatora. Dzięki zainstalowanym mapom obiektu kieruje pacjentów we właściwe miejsce w placówce.

Roboty inspekcyjne – Sanboty – dzięki zainstalowanym aplikacjom i plikom wideo mogą z kolei udzielać pacjentom podstawowych e-porad. Będą też pełniły rolę asystentów pacjentów i personelu medycznego, przemieszczając się do poszczególnych miejsc w szpitalu, przekazując niezbędne informacje czy zalecenia, bez konieczności kontaktu międzyludzkiego.

Roboty edukacyjne – Nao – to jedyne roboty chodzące. Zakres ruchu pozwala na ich zaprogramowanie w taki sposób, aby mogły ćwiczyć z pacjentami podczas zajęć rehabilitacyjnych. Dzięki funkcjom naśladowania dźwięków, wypowiadania sylab i słów świetnie sprawdzą się przy korekcji wad wymowy. Roboty Nao są więc uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu.

Roboty są bardzo fajne, najlepszy jest ten sportowiec.
- powiedział 10-letni Bartek, który jako jeden z pierwszych zapoznał się z nowym personelem.

Jak mówi Łukasz Dudek z firmy Weegree, która dostarczyła urządzenia do Centrum Pediatrii w Sosnowcu, przygotowanie robotów do funkcjonowania w szpitalu było dużym wyzwaniem i wymagało sporo pracy.

Jak dotąd nie tworzyliśmy tak rozbudowanych rozwiązań dla placówek medycznych. Samo programowanie robotów zajęło nam dwa miesiące. Proces uczenia się robotów ma charakter ciągły, dlatego będziemy je na bieżąco aktualizować i udoskonalać, by dobrze funkcjonowały w szpitalu i wspierały małych pacjentów.
- powiedział.

W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej, głównie w domach pomocy społecznej, jest Belgia. Urządzenia takie działają także w Niemczech i w Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m.in. niektóre banki, w branży medycznej Centrum Pediatrii jest jedną z pierwszych placówek korzystających z takich technologii.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#robot #nowe technologie #innowacje #medycyna #zdrowie #ciekawostki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wideo