Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Obniżenie nastroju i jesienna chandra? Sprawdź, kiedy warto pójść do lekarza

Jesienią i wczesną zimą, gdy robi się ciemno, chłodno i deszczowo, wiele osób skarży się na niepokojące obniżenie nastroju. W sezonie jesienno-zimowym, gdy dni stają się krótsze, a atmosfera na zewnątrz staje się coraz mroczniejsza, zmiana pogody może negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie. Obserwujesz u siebie wzrost nasilenia niepokojących wahań nastroju? Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Obniżenie nastroju i jesienna chandra? Sprawdź, kiedy warto pójść do lekarza
Sofia Alejandra/pexels
  • Zmiany pogody jesienią mogą powodować pogorszenie samopoczucia, w tym senność, obniżony poziom energii, wzmożony apetyt na słodycze, przyrost masy ciała, uczucie zmęczenia, przygnębienie czy zniechęcenie.
  • Te objawy mogą być oznaką depresji sezonowej, która może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
  • W przypadku nasilenia objawów warto skonsultować się z lekarzem lub psychologiem.
  • Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji sezonowej, warto zadbać o swoją psychikę i zdrowy styl życia, w tym regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i wystarczającą ilość snu.

Objawy jesiennej chandry

Objawy takie jak senność, obniżony poziom energii, zwiększony apetyt na słodycze, przyrost masy ciała, uczucie zmęczenia, przygnębienia czy zniechęcenia mogą towarzyszyć złej aurze jesienno-zimowej. Psycholog Justyna Soroka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach zwraca uwagę, że, dla niektórych jesień wyczekiwana z radością, dla innych staje się wyzwaniem, prowadząc do trudności w porannym wstaniu z łóżka i utraty motywacji do aktywności z powodu szarości, zimna i wilgoci za oknem.

Słowo „chandra” funkcjonuje jako potoczne określenie spadku aktywności organizmu po okresie letnim. Związane z tym symptomy obejmują rozdrażnienie, wzrost apetytu, brak skupienia, osłabienie z towarzyszącymi bólami głowy lub mięśni. Pojawia się również brak motywacji i chęć do podejmowania działań, co skutkuje zliczaniem minut w pracy, by jak najszybciej wrócić do domu.

TOP 7 objawów jesiennej depresji:

  • pogorszenie samopoczucia, 
  • senność, 
  • obniżony poziom energii, 
  • wzmożony apetyt na słodycze, 
  • przyrost masy ciała, 
  • uczucie zmęczenia, 
  • przygnębienie czy zniechęcenie.

Jesienna depresja – kiedy do lekarza?

Eksperci radzą, rozważenie zmiany nastawienia na bardziej pozytywne i zadbanie o swoje zdrowie psychiczne już na wstępie. 

Dobrym pomysłem jest na przykład pozwolenie sobie na chwilę odpoczynku. Zmiana pory roku może sprzyjać zwolnieniu tempa, refleksji nad życiowymi celami oraz cieszeniu się spokojem.

Depresja sezonowa może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeśli objawy takie pojawiają się cyklicznie przez 2-3 lata, najlepiej skonsultować się z psychologiem. Dodatkowo, równie istotne są zdrowa dieta, wsparcie rodziny, spotkania z przyjaciółmi oraz regularna aktywność fizyczna, co może wspomóc ogólne samopoczucie w okresie jesienno-zimowym.

Podsumowanie:

Chandra to potoczne określenie spadku aktywności organizmu po wakacjach, który może objawiać się rozdrażnieniem, wzrostem apetytu, brakiem koncentracji i osłabieniem.

Czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji sezonowej, są: przewlekły stres, brak światła słonecznego, zaburzenia snu i choroby przewlekłe.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#depresja #objawy depresji #brak motywacji #zdrowie psychiczne

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo