Warszawska Opera Kameralna zaprasza na Noc Muzeów

Już w ten weekend w całej Polsce niedostępne na co dzień przestrzenie staną przed zwiedzającymi otworem, a chętni będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach. Wszystko za sprawą Nocy Muzeów, która z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastów. Co w tym roku przygotowali organizatorzy?

Alicja Węgorzewska, dyrektor artystyczna WOK
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Ponad 250 stołecznych placówek i instytucji będzie czynnych od sobotniego wieczoru do niedzielnego poranka w ramach Nocy Muzeów. Jedną z najciekawszych ofert przygotowało Muzeum Żołnierz Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. To tutaj z soboty na niedzielę zwiedzający będą mogli przejść podziemnym korytarzem łączącym owiany złą sławą X Pawilon z tzw. „Pałacem Cudów”, w którym komuniści brutalnie przesłuchiwali więźniów. Innym godnym polecenia miejscem związanym z martyrologią Polaków jest Cytadela Warszawska i znajdujące się w niej Muzeum Katyńskie z symbolicznym... Lasem Katyńskim. Więcej na temat tych dwóch wyjątkowych miejsc można przeczytać w tekście Jacka Lilpopa w bieżącym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”.

Noc Muzeów to jednak nie tylko historia – oprócz specjalnych atrakcji przygotowanych przez lokalne muzea, tej nocy uaktywniają się również galerie sztuki: np. warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski pokaże performance, a tamtejsze kino studyjne będzie nadawać aż do rana. Jak zwykle będzie można zajrzeć za kulisy różnych instytucji, które na co dzień pozostają zarezerwowane wyłącznie dla ich pracowników – swoje kuluary pokażą m.in. Polskie Radio, Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Sztuk Pięknych, Ambasada Włoch czy Warszawska Opera Kameralna:

Program Nocy Muzeów w Warszawskiej Operze Kameralnej:

16.00 - 19.00 - atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy, słodycze, spotkanie z Młodym Mozartem i ukochanym przez dzieci Duszkiem Babu w mozartowskim wcieleniu)

16.00 - 23.00 - Kiermasz płyt CD, kawiarnia (uwaga specjalne ceny na całą kolekcję fonograficzną WOK, w tym albumy nagrodzone "Fryderykiem" oraz "Feniksem" - "Maddalena ai piedi di Cristo" oraz "Poematy - Karłowicz"

16.30 - 17.00 - Papageno. I część spektaklu według opery "Czarodziejski flet" W.A.Mozarta * 

17.00 - 17.20 - Studio Festiwalowe z udziałem postaci z oper mozartowskich

17.20 - 17.40 - Papageno. II część spektaklu według opery "Czarodziejski flet" W.A.Mozarta

17.40 - 18.10 - Studio Festiwalowe z udziałem postaci z opery "Czarodziejski flet"

19.00 - 22.00 - Spektakl "Czarodziejski flet" ( biletowany) z transmisją ogólnodostępną na fasadzie teatru

22.20 - 22.40 - Koncert kameralny Warsaw Opera Quartet (w programie perełki kameralistyki W.A.Mozarta)

23.00 - 23.20 - Koncert kameralny Warsaw Opera Quartet (w programie perełki kameralistyki W.A.Mozarta)

 

Niestety, w tym roku wyjątkowo nie będzie można zwiedzać Sejmu - ze względu na trwające tam protesty. Zamknięty będzie również Senat, gdzie trwają przygotowania do szczytu NATO.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku Berlinie. Do Polski tradycja ta dotarła w 2003 r. i pierwszym miastem, które ją zorganizowało był Poznań. W następnych latach dołączały kolejne metropolie – Kraków, Warszawa, Gdańsk, Wrocław, a także coraz mniejsze ośrodki. Dziś Noc Muzeów świętuje niemal cała Polska – bo przecież historia i kultura nie są zarezerwowane dla wielkich miast i praktycznie wszędzie, przy odrobinie dobrej woli, taką noc można zorganizować. Wystarczy zajrzeć do lokalnych mediów, by przekonać się, że oferta pobliskich muzeów i skansenów może być naprawdę imponująca.

 Źródło: niezalezna.pl,

 

#NOC MUZEÓW #WOK

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo