Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Średniowieczne szachy

Prawie 1000-letnia kolekcja średniowiecznych artefaktów do gier – w tym rzadka i wyjątkowo dobrze zachowana figura szachowa, żetony do gry i kości – została odkryta w zamku w południowych Niemczech, podczas wykopalisk prowadzonych przez międzynarodowy zespół ekspertów z Uniwersytetu w Tybindze, Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków w Stuttgarcie oraz Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.

Średniowieczne przedmioty do gier
Ldkr. Reutlingen - uni-tuebingen.de

Według komunikatu prasowego odkrycie tych artefaktów rzuca światło na kulturę gier średniowiecznej europejskiej szlachty. Szachy powstały na Wschodzie i przed 1000 laty przedostały się do Europy. Wśród znalezisk znajduje się figurka szachowa skoczka misternie wyrzeźbiona z poroża, wraz z czterema żetonami do gry w kształcie kwiatu i sześciostronną kostką. Badania laboratoryjne ujawniły ślady czerwonej farby, sugerując, że jedna strona w szachach grała z czerwonymi figurami. Dr. Jonathan Scheschkewitz z LAD zauważył:

W średniowieczu szachy były jedną z siedmiu umiejętności, które dobry rycerz powinien opanować… Odkrycie całej kolekcji gier z XI/XII wieku było dla nas kompletnym zaskoczeniem, a skoczek jest prawdziwą atrakcją.

Skoczek mierzący około czterech centymetrów wysokości charakteryzuje się szczegółowym rzeźbieniem na oczach i grzywie, co wskazuje na wysoki kunszt twórcy. Przedmioty znalezione zostały pod gruzami zawalonej ściany. Dobrze zachowane znaleziska archeologiczne figur szachowych i innych artefaktów do gry sprzed XIII wieku są niezwykle rzadkie w Europie Środkowej. Dr. Michael Kienzle dodaje:

Zostały one wyjątkowo dobrze zachowane zapewne dzięki przysypaniu gruzem. Pod mikroskopem możemy zobaczyć typowy połysk materiały powstały przy podnoszeniu i przesuwaniu elementów.

Odkrycie to podkreśla niezwykłą ciągłość w regułach szachowych na przestrzeni wieków. Dr Flavia Venditti z Uniwersytetu w Tybindze przeprowadza obecnie analizy chemiczne pozostałości farby znalezionych na kawałkach. Oczekuje się, że wyniki tych analiz ujawnią więcej o pochodzeniu i zastosowaniach elementów do gier, poszerzając wiedzę na temat średniowiecznych europejskich szachów i innych gier planszowych.

Średniowieczna kolekcja gier, w tym figura szachowa, żetony i kości, zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publiczności w czerwcu 2024 roku.

 Źródło: uni-tuebingen.de

 

#średniowieczne gry #szachy #Niemcy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo