Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Festiwal Kultury Utraconej

W Gdańsku rozpoczął się Festiwal Kultury Utraconej. „Stałym i niezmiennym celem festiwalu jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945” – powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt. To już druga edycja Festiwalu, który jest autorskim projektem Muzeum. „Przed nami koncerty, spektakle, wernisaże, a także prelekcje połączone z pokazami filmowymi" – dodała rzeczniczka MIIWŚ dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

Obraz Witkacego
Obraz Witkacego
www.festiwalkulturyutraconej.pl

Festiwal Kultury Utraconej wystartował wernisażem wystawy Witkacy – dzieło utracone.  

To konfrontacja ze stratą, ale też obrazuje nieodwracalną wyrwę ciągłości, którą Witkacy za życia nieuchronnie przeczuwał – napisali organizatorzy, którzy podkreślili również, że Witkacy nie przypisywał tego kataklizmom, ani nawet samej wojnie, tylko naturze ludzkiej, zmierzającej do nicości. Twórczość Witkacego była czymś nowym, niepokojącym, nieogarnionym i nadal taką pozostaje – podkreślono w komunikacie.

Na wystawie znalazł się m.in. portret Neny Stachurskiej, kilka rysunków Witkacego, jego pocztówki i listy do przyjaciół oraz dokumenty osobiste. 

W kolejnych dniach Festiwalu widzowie będą mogli usłyszeć i zobaczyć m.in. koncerty: muzyki klasycznej zatytułowany "To, co nam pozostało" (kompozycje Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy), muzyki rozrywkowej "Z zadrą w sercu", czy ludowej "A to Polska właśnie". Odbędą się pokazy filmowe wraz z prelekcjami filmoznawcy dr hab. Krzysztofa Kornackiego, spektakle teatralne o Tamarze Łempickiej oraz spektakl teatralny "Echa" na Długim Targu w Gdańsku w wykonaniu Teatru Migro.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej muzeum oraz na stronie festiwalu www.festiwalkulturyutraconej.pl.

 



Źródło: festiwalkulturyutraconej 2023

 

#Stanisław Ignacy Witkiewicz #obrazy Witkacego #Gdańsk #dziedzictwo utracone #Festiwal

Magdalena Łysiak