Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Bartosz Lewandowski: Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu Donalda Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych • • •

Chaos w służbie zdrowia! Hiszpania w kryzysie

Hiszpania ma poważne kłopoty. Kraj ten ma największy wskaźnik biedy w całej Unii Europejskiej, a do tego dochodzą problemy ze służbą zdrowia. Nasilenie się na początku grudnia pandemii Covid-19 doprowadziło w piątek do chaosu w placówkach służby zdrowia w kilku regionach Hiszpanii. Według związków zawodowych jest to spowodowane niedoborem pracowników w szpitalach i przychodniach, z których od początku września odeszło prawie 60 tys. medyków.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W wielu placówkach medycznych w Hiszpanii tworzyły się gigantyczne kolejki ludzi oczekujących na przyjęcie przez lekarza. Z informacji związku zawodowego CSIF wynika, że w okresie wrzesień-listopad 2021 roku regionalne władze medyczne Hiszpanii nie przedłużyły umów o pracę z 58,5 tys. osób zatrudnionych w placówkach służby zdrowia. Najwięcej etatów zlikwidowano w październiku – 36,2 tys.

Tymczasem szybko rośnie liczba dobowych infekcji koronawirusem w Hiszpanii. W czwartek zanotowano ich łącznie 14,5 tys. Przybywa też osób leczących się na Covid-19 w szpitalach. W piątek rano było ich tam blisko 4,1 tys., z czego prawie 800 na oddziałach intensywnej terapii.

Wraz z nasileniem się szóstej fali Covid-19 wspólnoty autonomiczne Hiszpanii przywracają obostrzenia przeciwepidemiczne. W piątek rano na podstawie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego rząd Kraju Basków wprowadził obowiązek posiadania paszportu coovidowego w placówkach nocnej rozrywki oraz w restauracjach.

Baskijskie władze, które ograniczyły też liczbę uczestników imprez kulturalnych i gości w hotelach, zastrzegły, że wraz z nasilającą się pandemią będą przywracać kolejne obostrzenia przeciwepidemiczne. W piątek obowiązek posiadania paszportu covidowego przez klientów placówek gastronomii oraz rozrywki ogłosił również rząd Balearów.

Wysoki wskaźnik biedy

Wysokie bezrobocie i gwałtownie rosnąca inflacja umiejscowiły Hiszpanię w czołówce „wskaźnika biedy” w Unii Europejskiej. Wskaźnik ten, utworzony przez ekonomistę Arthura Okunę, określa sytuację gospodarczą kraju, łącząc inflację ze stopą bezrobocia.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Hiszpania #koronawirus

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo