Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Zespół policystycznych jajników – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie 

Zespół policystycznych jajników jest to najczęstsza przyczyna zaburzeń problemów zajścia w ciążę. Szacuje się, że choroba dotyczy nawet 20% .

Czym jest zespół policystycznych jajników?

Choroba inaczej nazywana jako PCOS lub po prostu wielotorbielowatość jajników, hiperandrogeniczny brak owulacji lub też jako zespół Steina-Leventhala (od nazwisk odkrywców tej endokrynopatii). 

Zespół policystycznych jajników to przede wszystkim zaburzenie miesiączkowania lub owulacji. Dodatkowo przy chorobie pojawia się zaburzenie płodności, otyłość, powiększenie i wielotorbielowatość jajników oraz nadmierne owłosienie (nadmiar androgenów). 

Kobiety z tą chorobą najbardziej są jednak narażone w wielu rozrodczym na bezpłodność, dodatkowo istnieje ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory, a czasem nawet zaburzenia psychiczne. 

Reklama

Jakie są przyczyny zespołu policystycznych jajników?

Jak wynika z badań choroba ma wiele czynników sprzyjających jej rozwojowi. Przede wszystkim ma podłoże genetyczne, metaboliczne, endokrynologiczne i środowiskowe. 

Niektóre cechy PCOS są dziedziczone, z kolei inne przyczyny to zaburzenia podwzgórzowo-przysadkowe (podwyższone stężenie LH i obniżone FSH), nadmierna produkcja sterydów płciowych męskich (androgenów) oraz insulinoodporność z hiperinsulinemią.  

Do przyczyn choroby zalicza się również:

  • zbyt duże spożycie produktów sojowych,
  • choroby tarczycy z niedoborem jodu i hormonu fT3 (potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania jajników). 

Jakie są objawy zespołu policystycznych jajników?

Do objawów zalicza się:

  • hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego, 
  • trądzik młodzieńczy, 
  • łysienie typu męskiego, 
  • rzadkie, nieregularne, czasem nadmierne albo wręcz przeciwnie skąpe miesiączki 
  • zdarza się brak miesiączki z przewlekłym brakiem owulacji i niepłodnością

Jak wygląda diagnostyka zespołu policystycznych jajników?

Tak jak w przypadku innych chorób tak i w przypadku PCOS należy wykluczyć inne przyczyny hiperandrogenizmu i potwierdzić jajnikowe przyczyny nadmiaru androgenów. 

Nie można ograniczać się wyłącznie do oznaczenia stężenia testosteronu całkowitego w surowicy (testosteron występuje także w postaci wolnej i związanej z białkami).  

Kobiety cierpiące na PCOS zawsze mają niedobór witaminy D3, hiperinsulinemię w teście OGTT z insuliną oraz nieprawidłowy lipidogram. 

Wykonuje się również badania na oznaczenie sterydów płciowych w surowicy lub wykonanie testów stymulacyjnych. 

Rozpoznanie opiera się na 3 aspektach: 

  • braku owulacji, 
  • hiperandrogeniźmie,
  • policystycznej morfologii jajników widocznej w badaniu USG.  

Jak wygląda leczenie zespołu policystycznych jajników?

Kobiety chore na PCOS nigdy nie zostaną całkowicie wyleczone. Leczenie jest głównie objawowe, a cała kuracja musi zostać dobrania indywidualnie do potrzeb pacjentki. 

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet jest trudne w leczeniu hormonalnym. Głównym celem terapii jest unormowanie poziomu androgenów (np. za pomocą doustnych środków antykoncepcyjnych), a terapia ma charakter długotrwały. Leczenie farmakologiczne stosuje się także w terapii trądziku przy PCOS.

Jeżeli chodzi o zaburzenia płodności u chorych kobiet to stosuje się indukcję owulacji za pomocą cytrynianu klomifenu, gonadotropin, czasem może być wskazane podawanie metforminy. Po leczeniu około 30% pacjentek zachodzi w ciążę. 

Z kolei u pacjentek, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatu stosuje się leczenie zabiegowe. Podczas laparoskopii wykonuje się m.in. klinową resekcję jajników. Ciąża występuje u ok. 50% pacjentek po leczeniu zabiegowym. 

Niektóre kobiety wymagają zapłodnienia pozaustrojowego, maja dobre rokowania co do zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka. 

Źródło: Doz.pl, niezalezna.pl
Reklama