Historia zagłady nie będzie pełna ani prawdziwa bez pamięci o Romach i Sinti - czytamy w wydanym dziś oświadczeniu Stowarzyszenia Romów w Polsce. Społeczność z żalem przyjęła fakt, iż podczas V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie nikt nie wspomniał o tych ofiarach.
W tym dniu, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oczekiwaliśmy, że pamięć o zagładzie obejmie wszystkich, którzy padli ofiarą największej zbrodni w nowożytnych dziejach Europy. Z żalem zauważamy, że w żadnym z wystąpień nie znalazło się wspomnienie o Romach i Sinti, którzy padli ofiarą nieludzkiej i zbrodniczej polityki nazizmu
- napisał w oświadczeniu prezes stowarzyszenia Roman Kwiatkowski.
Lider społeczności romskiej w Polsce zwrócił uwagę, że w Europie, obu Amerykach i Australii żyje ok. 15 mln osób tej narodowości. „Pół miliona naszych sióstr i braci zginęło w Auschwitz, Treblince, Majdanku, Bełżcu, w piecach krematoryjnych i z rąk Einsatzgruppen. Historia zagłady nie będzie pełna ani prawdziwa bez pamięci o nich” – zaznaczył.
Kwiatkowski podkreślił, że dla Romów i Sinti „pamięć jest fundamentem trwania społeczności”. „Dla świata pamięć o Zagładzie jest przestrogą na przyszłość” – dodał.
Prezes stowarzyszenia zacytował słowa wypowiedziane przez księcia Walii Karola, że „na całym świecie nadal mają miejsce akty niewypowiedzianego okrucieństwa wobec ludzi ze względu na ich wyznanie, rasę lub przekonania”.
Te akty wciąż dotyczą Romów i Sinti. Jeśli pamięć o przeszłości ma być przestrogą na przyszłość, tym bardziej nie może w niej zabraknąć miejsca dla naszego narodu
- podkreślił.
W czwartek w Jerozolimie odbyło się V Światowe Forum Holokaustu. Głos zabrało czterech przywódców reprezentujących zwycięskie kraje alianckie II wojny światowej oraz przywódca państwa sprawcy. Wystąpili: prezydent Rosji, wiceprezydent USA, prezydent Francji, brytyjski książę Karol oraz prezydent Niemiec.
Romowie i Sinti stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach. Transporty z nimi przyjeżdżały z czternastu państw. Trafiali głównie do obozu cygańskiego. Ogółem w Auschwitz więzionych było ok. 23 tys. Romów i Sinti. Niemcy zamordowali ok. 21 tys. Szacuje się, że w wyniku prześladowań i terroru w latach III Rzeszy śmierć poniosła połowa populacji zamieszkującej Niemcy lub obszary przez nie okupowane.
Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jednym z najliczniejszych grup reprezentujących tę mniejszość. Jego podstawowym zadaniem jest działanie na rzecz tworzenia warunków pełnego uczestnictwa członków tej społeczności w Polsce. Romowie w naszym kraju mają status mniejszości etnicznej. W Polsce mieszka 20-30 tys. osób tej narodowości.