Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

W Budapeszcie będzie park im. Adama Mickiewicza. To efekt polsko-węgierskiej przyjaźni

Budapeszt ma park im. Adama Mickiewicza. Uroczyste nadanie imienia parkowi w trzeciej dzielnicy Budapesztu odbyło się dziś z udziałem ambasadora Polski Jerzego Snopka, burmistrza Istvana Tarlosa oraz przedstawicieli węgierskiej Polonii.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay.com

„Podczas dzisiejszej uroczystości ponownie dajemy świadectwo polsko-węgierskiej przyjaźni, która ma swe źródło w historycznej wspólnocie losów.(…) Na znak naszego szacunku, na podstawie postanowienia Rady Stołecznej, od dzisiejszego dnia z okazji 220. rocznicy urodzin poety i 100. rocznicy wywalczenia przez Polaków niepodległości ten park nosi imię Adama Mickiewicza

– oświadczył Tarlos.

Park znajduje się w III dzielnicy, nazywanej Obudą, w północnej części Budapesztu po peszteńskiej stronie Dunaju.

Burmistrz przypomniał losy i dokonania Mickiewicza, nazywając go bodaj najbardziej znanym w literaturze światowej polskim poetą i jedną z największych postaci europejskiego romantyzmu. Ambasador Snopek ze swej strony zaznaczył, że w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Mickiewicz „jawi się nam również jako jeden z praojców owej niepodległości”.

„W znacznej mierze dzięki niemu przetrwaliśmy w kulturze jako Polacy”

– oznajmił.

Podkreślił, że Mickiewicz był cudotwórcą poetyckim, który potrafił „glinę prostej mowy i powszednich tematów przekształcać w szlachetny kruszec poezji", w pewnym momencie zrozumiał jednak, że słowa to za mało i potrzebny jest czyn.

Uroczystość nadania parkowi imienia Adama Mickiewicza rozpoczęła się od odegrania hymnów obu krajów, a zakończyła odtworzeniem pieśni „Wezwanie” Mihalya Voeroesmarty’ego.

Tabliczka z nazwą parku została odsłonięta w obecności dyplomatów, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanny Urbańskiej oraz przedstawicieli Polonii, w tym prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinny Wesolowski i przewodniczącej stołecznego samorządu narodowości polskiej Doroty Varnay.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Budapeszt #adam mickiewicz #park

redakcja