"Konsekwencje przyjęcia przez USA nowego pakietu pomocy dla Ukrainy będą niemal natychmiastowe i zapobiegną poważnym niepowodzeniom na polu bitwy w najbliższej perspektywie oraz podważą długoterminowe przekonanie Rosji, że jej gospodarka wojenna – przeznaczająca co najmniej 6 proc. PKB na obronę – jest machiną nie do powstrzymania" - ocenia portal tygodnika The Economist. Głos w sprawie decyzji Izby Reprezentantów zabrali również czołowi europejscy politycy.
Łącznie Ameryka planuje wydać na pomoc Ukrainie 61 niemal miliardów dolarów. Zdecydowana większość tej kwoty zostanie przeznaczona na uzupełnienie amerykańskich zapasów wojskowych, co umożliwi przekazanie Ukrainie większej ilości oraz zakup nowej broni i amunicji od amerykańskich firm zbrojeniowych. Amerykańskiemu trzygwiazdkowemu generałowi przydzielono już zadanie organizacji dostaw broni - pisze The Economist.
Pentagon powinien być w stanie rozpocząć dostarczanie pocisków na Ukrainę w ciągu dwóch tygodni - mówi The Economist Michael Kofman z zespołu doradców Carnegie Endowment podkreśla, że Waszyngton może dostarczyć Kijowowi ilość amunicji, wystarczającą na ok. rok. Wysyłka większych systemów uzbrojenia zajmie znacznie więcej czasu; niektóre nadal trzeba zamówić, nie mówiąc już o wyprodukowaniu.
"Mamy nadzieję, że to wystarczy, aby odeprzeć rosyjską ofensywę, której Ukraina spodziewa się w czerwcu"
"Washington Post" cytuje wypowiedź anonimowego urzędnika administracji Joe Bidena, który miał stwierdzić, że po podpisaniu ustawy przez prezydenta Pentagonowi zajmie mniej niż tydzień dostarczenie broni Ukrainie, w zależności od tego, gdzie jest przechowywana.
Głos w sprawie zabrała również szefowa Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen.
"Z radością przyjmuję zdecydowane pozytywne głosowanie w Izbie Reprezentantów USA. Ukraina zasługuje na całe wsparcie, jakie może uzyskać przeciwko Rosji. Teraz apelujemy do Senatu USA o jak najszybsze głosowanie, ponieważ stawką jest ludzkie życie. Sojusznicy transatlantyccy są zjednoczeni we wsparciu dla wolności i demokracji"
I welcome the overwhelming positive vote by the US House of Representatives.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 20, 2024
Ukraine deserves all the support it can get against Russia.
Now, we are asking the US Senate to vote as quickly as possible as lives are at stake.
Transatlantic allies are united in support for…
W podobnym duchu wypowiedział się szef Rady Europejskiej Charles Michel.
"Z radością przyjmuję głosowanie w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zatwierdzające – od dawna oczekiwany – kluczowy pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 60 miliardów dolarów. To jasny sygnał dla Kremla - ci, którzy wierzą w wolność i Kartę Narodów Zjednoczonych, będą nadal wspierać Ukrainę i jej naród"
Satysfakcję wyraził także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
"Ukraina uzyska wsparcie transatlantyckie, którego potrzebuje, aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji"
I welcome today’s vote by the U.S. House of Representatives. #Ukraine will have the transatlantic support it needs to stand up to Russian agression.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 20, 2024