Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton poinformował, przemawiając na Florydzie w 58. rocznicę nieudanej inwazji w Zatoce Świń, o zaostrzeniu polityki Stanów Zjednoczonych wobec Kuby, Wenezueli i Nikaragui.
Oświadczył m.in., że wprowadzony zostaje limit pieniędzy, jakie rodziny w Stanach Zjednoczonych mogą wysyłać krewnym na Kubie - 1 tys. dolarów na osobę w ciągu kwartału. Administracja Baracka Obamy zniosła wszelkie limity takich przekazów pieniężnych.
Według danych Departamentu Stanu USA w 2016 r. suma przekazów pieniężnych na Kubę wyniosła 3 mld USD.
Bolton poinformował również o restrykcjach dotyczących podróży na Kubę, które nie mają związku z odwiedzaniem rodzin. Oświadczył, że część takich podróży na Kubę, przedstawianych jako turystyka, w rzeczywistości turystyką nie jest. Podkreślił, że nowe restrykcje pomogą w odcinaniu rządu kubańskiego, jego wojska i służb bezpieczeństwa od amerykańskich dolarów. Zapowiedział też podjęcie przez resort finansów USA działań mających na celu uniemożliwienie rządowi kubańskiemu omijania amerykańskich sankcji.
Na listę kubańskich oficjeli objętych sankcjami USA wpisano pięć kolejnych nazwisk; chodzi o ludzi związanych z kubańskimi siłami zbrojnymi i wywiadem.
Administracji Obamy Bolton zarzucił, że jej polityka pozwalała rządowi kubańskiemu rozszerzać wpływy w regionie, w tym w Wenezueli. Powiedział m.in., że "Hawana w dalszym ciągu wspiera Maduro i pomaga mu w utrzymywaniu brutalnych cierpień, jakich doświadcza naród wenezuelski".
Jak powiedział prezydent Trump, Maduro jest całkiem po prostu "kubańską marionetką"
- oświadczył.
Bolton poinformował też, że USA nakładają sankcje na bank centralny Wenezueli, który - jak wskazuje administracja Donalda Trumpa - odgrywa ważną rolę we wspieraniu reżimu Nicolasa Maduro.
Nie rzucamy dyktatorom lin ratunkowych. My im te liny zabieramy
- powiedział.
Ogłosił też nałożenie sankcji na nikaraguańską instytucję finansową Banco Corporativo, nazywając ją "lewą kasą" (slush fund) prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi. Poinformował, że USA, które nałożyły już w zeszłym roku sankcje na rząd Ortegi, zarzucając mu korupcję, łamanie praw człowieka oraz wyzyskiwanie obywateli, do listy osób objętych sankcjami dopisują Laureano Ortegę, jednego z synów nikaraguańskiego przywódcy.
Trójka tyranii - Kuba, Wenezuela i Nikaragua - zaczyna się rozpadać
- mówił Bolton na Florydzie, przemawiając do zrzeszenia weteranów inwazji w Zatoce Świń z 1961 r.
Użył też wobec tych krajów określenia "nikczemny trójkąt terroru". Podkreślił, że USA z niecierpliwością oczekują upadku każdego z wierzchołków tego trójkąta.