Stany Zjednoczone zdecydowały się przekazać 1 miliard dolarów na inwestycje energetyczne Trójmorza. - To są ważne gesty, pokazujące że Stany Zjednoczone mają w polu widzenia tę część Europy i nam bardzo na tym zależy - powiedział przebywający w Monachium szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz.
Wsparcie przez USA inicjatywy Trójmorza kwotą 1 mld dol. to bardzo ważna deklaracja - powiedział dzisiaj w Monachium polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
- Jest to bardzo ważna deklaracja, świadcząca o poważnym traktowaniu przez Stany Zjednoczone inicjatywy Trójmorza
- powiedział Czaputowicz na briefingu podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodał, że USA chcą zademonstrować wsparcie, angażując się w rozwój infrastruktury w Europie Środkowej.
- Pieniądze będą mogły być przeznaczone na zwiększenie przepływu surowców energetycznych i poprawę stanu infrastruktury
- stwierdził minister. Czaputowicz dodał, że cieszy się, że Stany Zjednoczone będą partnerem w tych inwestycjach.
Min. #Czaputowicz bierze udział w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium #MSC2020.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ?? (@MSZ_RP) February 15, 2020
Na marginesie konferencji min. SZ ?? rozmawiał m. in. z @marijapburic, Sekretarz Generalną @coe, z min. SZ ??@TsogtbaatarD oraz z min. SZ ??@MiroslavLajcak. pic.twitter.com/1oreuTxXht
Minister poinformował, że w 2020 r. szczyt państw Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Estonii.
- Będziemy pracować z razem partnerami, jak najlepiej rozwijać infrastrukturę drogową i kolejową na kierunku północ - południe, ale także infrastrukturę energetyczną
- dodał.
Czaputowicz powiedział, że chodzi m.in. o stworzenie możliwości przesyłu gazu, co jest ważne zarówno dla państw Trójmorza, jak i dla tych krajów, które nie są członkami inicjatywy, jak np. Ukraina.
- USA ze swojej strony chcą eksportować gaz, co stworzy im możliwość poważnego zaangażowania w ten projekt
- dodał.
Min #Czaputowicz na #MSC2020 wziął udział w spotkaniu poświęconym Ukrainie oraz rozmawiał z min. SZ ??@VPrystaiko.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ?? (@MSZ_RP) February 15, 2020
Min. Czaputowicz podkreślił potrzebę wsparcia przez społeczność międzynarodową starań @ZelenskyyUa na rzecz pokojowego rozwiązaniu konfliktu. pic.twitter.com/NHPEOgEtZS
Minister stwierdził, że wsparcie USA należy interpretować jako ruch w kierunku uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Minister dodał, że odbiera głos amerykański jako chęć zaangażowania się w sprawy regionu.
- To są ważne gesty, pokazujące że Stany Zjednoczone mają w polu widzenia tę część Europy i nam bardzo na tym zależy
- powiedział.
- Zależy nam na utrzymaniu relacji transatlantyckich i na utrzymaniu żywotności i skuteczności NATO. To wszystko bardzo dobrze przyjmujemy
- dodał.
Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld dol. na inwestycje energetyczne - ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że środki te zostaną przekazane przez agencję rządową (DFC, International Development Finance Corporation) przy wsparciu Kongresu USA. - Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji" w sektorach energetycznych tych państw - argumentował Pompeo w wystąpieniu na dorocznej konferencji.
Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 r. jako platforma współpracy państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Członkami inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Jej strategicznym celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy gospodarczej w obszarze infrastruktury, energetyki i cyfryzacji państw Europy Środkowej.