Komisja w Parlamencie Europejskim zarekomendowała, by kwestie dotyczące lasów, zarządzania gruntami i wodami przestały być kompetencją jedynie państw członkowskich. - Mamy klasyczne zachęcenie do przejęcia przez Komisję Europejską zarządzania krajami członkowskimi, podejmowania za kraje członkowskie decyzji i to tych najbardziej strategicznych - oceniła na antenie Telewizji Republika Anna Zalewska, europoseł PiS.
Komisja Ochrony środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności w Parlamencie Europejskim dała dziś zielone światło na wprowadzenie zmian w traktacie o Unii Europejskiej. Propozycja zakłada, że z kompetencji państw członkowskich UE wyjęte zostaną m.in. kwestie dotyczące lasów, zarządzania gruntami, ładem przestrzennym i wodami.
Na te doniesienia zareagowali już przedstawiciele polskiego rządu.
"Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i łowiectwa oraz Lasy Państwowe stanowczo sprzeciwiają się przeniesieniu leśnictwa z kompetencji krajowych do kompetencji dzielonych z Unią Europejską. Taki plan ma Komisja Ochrony środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa żywności w Parlamencie Europejskim. W ocenie ekspertów Lasów Państwowych unijny projekt będzie miał negatywne skutki dla polskiej gospodarki"
- poinformował Edward Siarka, pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.
W opublikowanym na Twitterze wpisie podkreślił, że "Parlament Europejski dąży do centralnego sterowania lasami z Brukseli poprzez zmiany w traktacie lizbońskim" i jest to "kolejna decyzja przeciwko suwerenności państw członkowskich w UE".
PE dąży do centralnego sterowania lasami z Brukseli poprzez zmiany w traktacie lizbońskim. Kolejna decyzja przeciwko suwerenności państw członkowskich w UE‼️
— Edward Siarka (@ESiarka) January 24, 2023
Głos w tej sprawie zabrała również Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
"Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie. Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie"
- napisała polityk na Twitterze.
Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec przyjętej dziś propozycji Parlamentu Europejskiego, który chce przenieść leśnictwo do kompetencji dzielonych pomiędzy UE a Państwa Członkowskie. Polskie lasy to wyłączna kompetencja Warszawy. Nie pozwolimy na zmianę traktatów w tym zakresie.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) January 24, 2023
O sprawie rozmawiano w programie "Dziennikarski poker" na antenie Telewizji Republika. Gościem Katarzyny Gójskiej była Anna Zalewska, europoseł PiS.
"To jest konsekwencja działań, które mają miejsce od kilku lat, Niemcom i Francuzom uwiera jednomyślność. Kilka dni temu pan kanclerz Niemiec i prezydent Francji mówili, że trzeba zrezygnować z jednomyślności. Oto jest przygotowywana rezolucja, by przekonywać Komisję Europejską, by doprowadziła do zmiany traktatów. Rzeczywiście propozycja zakłada, by UE mogła zarządzać europejskimi wodami, gruntami i sektorem leśnym oraz zarządzać finansami i energetyką. Mamy klasyczne zachęcenie do przejęcia przez Komisję Europejską zarządzania krajami członkowskimi, podejmowania za kraje członkowskie decyzji i to tych najbardziej strategicznych"
- oceniła Zalewska.
Dopytywana, jakie konsekwencje mogą wiązać się z przeniesieniem na UE kompetencji dotyczących "zarządzania finansami", odparła, że może chodzić o wprowadzanie podatków.
"A przecież na politykę klimatyczną nie będzie pieniędzy. W związku z tym sięga się do kieszeni obywateli"
- dodała.
Podkreśliła, że propozycja przedstawiona w PE zakłada, że Komisja Europejska miałaby pełnić "funkcję rządu europejskiego". Europoseł PiS zwróciła również uwagę na zachowanie polskich europosłów z opozycji, którzy również zasiadają w Komisji Ochrony środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności w Parlamencie Europejskim - Ewy Kopacz, Bartosza Arłukowicza oraz Adama Jarubasa. Zalewska wskazała, że wskazani europosłowie zagłosowali "za" tą propozycją.
Które dokładnie państwa są zwolennikiem tych zapisów? Anna Zalewska powiedziała, że "w Parlamencie Europejskim jeszcze tego dokładnie nie widać".
"Nawet we frakcjach wyłamują się różni eurodeputowani. Głosują inaczej niż zalecają szefowie tychże frakcji. Dziś widzieliśmy, że Renew [Europe] inaczej głosowało. Jest też wyłom w EPP"
- oznajmiła.