MSZ Holandii potwierdziło, że współfinansowało jedną z dwóch organizacji pozarządowych, wobec których toczy się śledztwo w związku ze skandalem korupcyjnym w Parlamencie Europejskim. W ubiegłym roku fundacja No Peace Without Justice dostała od holenderskiego rządu 500 tys. euro. O sprawie poinformował niderlandzki dziennik „NRC”. Gazeta dodaje, siedziba fundacji w Rzymie została niedawno przeszukana przez włoską policję.
No Peace Without Justice jest jedną z dwóch organizacji pozarządowych prawdopodobnie zamieszanych w brukselski skandal korupcyjny. Jest to podmiot, który - podobnie jak założony przez włoskiego byłego socjalistycznego europosła Pier Antonio Panzeriego NGO Fight Impunity - miał być wykorzystywany do prania pieniędzy, czyli nielegalnie pozyskiwanych środków finansowych z krajów północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.
Niccolo Figa-Talamanca, dyrektor No Peace Without Justice, został niedawno zwolniony po trzech miesiącach aresztu. W zeszłym tygodniu policja dokonała nalotu na siedzibę tej organizacji pozarządowej w Rzymie.
Holenderskie ministerstwo spraw zagranicznych w oświadczeniu przesłanym tamtejszemu dziennikowi "NRC" podkreśla, że nie ma obecnie zastrzeżeń do dotacji dla podejrzanej organizacji.
Z ustaleń holenderskiego dziennika wynika, że pieniądze miały zostać przeznaczone na projekt "wspierania prawników zajmujących się prawami człowieka i przywódców społeczeństwa obywatelskiego w Afganistanie".
W grudniu 2022 roku europejską opinią publiczną wstrząsnął skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. Z ujawnionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom.
Do aresztu trafili była wiceprzewodnicząca PE, grecka europosłanka Eva Kaili oraz belgijski eurodeputowany Marc Tarabella. W piątek belgijski sąd zdecydował o przedłużeniu ich tymczasowego aresztowania – Tarabelli o miesiąc i Kaili o dwa miesiące.
Kluczowym świadkiem, który zdecydował się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości jest były włoski eurodeputowany Pier Paolo Panzeri. Jak przypomina holenderski dziennik w 2019 r. założył on organizację Fight Impunity, której brukselska siedziba znajduje się pod tym samym adresem co No Peace Without Justice. Obie organizacje łączy nie tylko wspólny adres, ale również to, że są one zamieszane w aferę korupcyjną.
Z informacji „NRC” wynika, że druga organizacja otrzymała z budżetu holenderskiego MSZ pół miliona euro wsparcia na projekt mający być realizowany w Afganistanie. „Obecnie wsparcie ustało, ponieważ organizacja pojawia się w kontekście brukselskiej afery łapówkarskiej” – czytamy w gazecie.