Państwa Unii Europejskiej rozważają wycofanie reżimu bezwizowego dla państw kandydatów, które nie ujednoliciły swoich polityk wizowych z UE. Krok ten miałby ograniczyć napływ nielegalnych imigrantów tzw. szlakiem bałkańskim - poinformował minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović.
- "Oznaczałoby to śledzenie tego, jak kraje, które korzystają z ruchu bezwizowego z UE, współpracują w zakresie ujednolicania swoich polityk wizowych. Dotyczy to szczególnie państw kandydujących, które zgodnie z zasadą ujednolicania swoich polityk zagranicznych i bezpieczeństwa powinny koordynować z UE politykę wizową"
- powiedział Bożinović, komentując zakończone w piątek dwudniowe spotkanie ministrów spraw wewnętrznych UE w Brukseli.
Polityk podał przykład decyzji władz serbskich o wycofaniu reżimu bezwizowego dla obywateli Burundi, Tunezji i Indii. Stwierdził, że to rozwiązanie ad hoc, a to, czego potrzebuje UE, to rozwiązanie systemowe. Chorwacki minister dodał, że na uregulowanie tej kwestii naciska szczególnie sprawująca prezydencję w Radzie UE Szwecja.
Państwa kandydujące do Unii Europejskiej to obecnie Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Turcja i Ukraina.
Podając przykład Chorwacji, Bożinović wskazał, że "największa liczba nielegalnych migrantów na naszych granicach przybywa tam z BiH, gdzie jako turyści przyjeżdżają z państw, od których obywateli BiH nie wymaga wiz". "Na granicy z Chorwacją stają się nielegalnymi migrantami, którzy chcą dostać się w granice UE" - dodał cytowany przez Radio Wolna Europa minister.
W 2022 roku w Serbii, BiH, Macedonii Płn., Albanii, Czarnogórze i Kosowie zarejestrowano ponad 192 tys. nowych migrantów, 60 proc. więcej niż w roku poprzednim - wynika z danych Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji.