Wszyscy europosłowie znani z ujawnionej przed kilkunastoma miesiącami afery Katargate dziś zgodnie poparli zmiany w traktatach Unii Europejskiej. "Za" głosowali - Eva Kaili, główna bohaterka afery, Marc Tarabella, Andrea Cozzolino i Maria Arena.
Afera korupcyjna w PE wybuchła w grudniu 2022 r. po aresztowaniu byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu, greckiej socjalistki Evy Kaili. Z ujawnionych przez belgijski wymiar sprawiedliwości informacji wynikało, iż Katar i Maroko miały próbować wpływać na decyzje gospodarcze i polityczne PE w zamian za łapówki, przekazywane osobom zajmującym ważne stanowiska w europarlamencie oraz byłym europosłom. W sprawie pojawiło się znacznie więcej nazwisk eurodeputowanych i ich współpracowników.
Dzisiaj, postaci znane z afery Katargate, zgodnie poparły sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecające zmianę unijnych traktatów.
"Za" głosowali m.in.:
Eva Kaili, grecka eurodeputowana, która jest główną bohaterką afery i jedną z pierwszych podejrzanych w sprawie. Usłyszała zarzuty korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Została wykluczona z greckiej partii PASOK i zawieszona jako wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego. W maju 2023 r. uchylono wobec niej areszt domowy, a w czerwcu powróciła do pracy w PE.
Marc Tarabella, europoseł z Belgii, zarzuca mu się udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie pieniędzy w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego lobbingu. Podobnie jak wobec Kaili, uchylono wobec niego areszt i wrócił do pracy w Parlamencie Europejskim. Marc Tarabella miał - jak ustalili śledczy - w zamian za kasę "zajmować określone stanowiska na rzecz krajów trzecich". Sumy, jakie łącznie otrzymał, wahają się między 120 a 140 tysięcy euro.
Andrea Cozzolino, eurodeputowany z Włoch, jest podejrzewany o udział w procederze korupcyjnym po roku 2019 i, zdaniem śledczych, "był częścią porozumienia, które polegało na uniemożliwianiu przyjmowania przez PE rezolucji mogących zaszkodzić interesom konkretnych państw, w zamian za określone sumy pieniężne". W czerwcu 2023 r. został oskarżony o korupcję, udział w organizacji przestępczej oraz pranie pieniędzy. Warunkowo został zwolniony z aresztu.
Marie Arena, eurodeputowana z Belgii, nie usłyszała formalnie zarzutów w śledztwie dotyczącym Katargate, jednak jej nazwisko pojawia się w dokumentach. Służby przeszukały jej posiadłość, a w mieszkaniu należącym do jej syna odnaleziono blisko 300 tys. euro w gotówce.