Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Mainstream zmienia podejście do Fit For 55? Szydło: „Wygląda, jakby zaczęli szukać kozła ofiarnego“

- Program FiFor55 już nie jest taki dobry? - pyta w mediach społecznościowych europoseł PiS Beata Szydło. Polityk odnosi się w ten sposób do artykułu poświęconemu tematowi zmian w transformacji energetycznej na stronie Politico Europe. Zdaniem byłej premier RP, publikacja brukselskiego serwisu wskazuje, że europejskie elity zaczęły szukać "kozła ofiarnego".

Beata Szydło
Beata Szydło
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

- Politico zwraca uwagę na gigantyczne koszty społeczne i polityczne transformacji, cytując dane Komisji Europejskiej, wg których na skutek FitFor55 pracę może stracić 180 tys. osób w górnictwie i aż 500 tys. osób w przemyśle samochodowym - podaje Szydło.

Polityk przypomina, że przed zagrożeniami związanymi z tym kierunkiem transformacji energetycznej na forum Parlamentu Europejskiego mówiła od dawna. - Jednak przez ostatnie lata transformacja energetyczna była dla brukselskich urzędników niemal świętym dogmatem. Do jej realizacji parł Parlament Europejski oraz Komisja Europejska. Czy nagle ocena #FitFor55 miałaby zacząć się zmieniać? - pisze europoseł.

"Szukanie kozła ofiarnego"

Szydło wskazuje też, że portal "całą odpowiedzialnością" za kształt unijnego pakietu obarcza byłego komisarza UE Fransa Timmermansa. Zdaniem europoseł, Timmermans "faktycznie prowadził ten projekt, ale przecież nie on sam zatwierdził całość rozwiązań".

- Była to polityka mająca akceptację brukselskich elit, z Ursulą von der Leyen na czele. Obecna publikacja Politico wygląda, jakby zaczęło się poszukiwanie kozła ofiarnego - stwierdza była premier.

"Po tym, jak Bruksela przez kilka lat uparcie dążyła do realizacji Fit For 55, teraz tak samo uparcie chce zmiany unijnych Traktatów i praktycznej zmiany Unii w federację. Tak samo, jak w przypadku Fit For 55, jestem konsekwentnie przeciw temu projektowi. Unia Europejska musi dbać o interesy swoich państw członkowskich i ich obywateli, a nie być polem dla kosztownych eksperymentów"

– konkluduje europoseł.


"Fit for 55" to konkretne akty prawne ukierunkowane na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet zakłada też reformę unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM).

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Fit for 55 #klimat #Unia Europejska #Beata Szydło