Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Rosyjska strategia? Bez zmian. Głównym celem jest ostrzał obiektów cywilnych

Rosyjskie wojska są świadome, że ich operacja lądowa na Ukrainie nie przynosi efektów. Dlatego przeciwnik zmienia strategię i koncentruje się na ostrzałach infrastruktury cywilnej z dala od linii frontu - oświadczył w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko. ONZ podało, że już ponad 3,8 mln osób opuściło Ukrainę z powodu wojny z Rosją. W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło 143 dzieci.

facebook.com/UkraineUA.MFA screen

"Ponad jedna trzecia rosyjskich taktycznych grup batalionowych, które wzięły udział w inwazji na Ukrainę, utraciła już zdolność bojową. Dlatego ataki na cele cywilne to teraz w przypadku Rosji jedyna możliwa strategia. Przeciwnik wciąż dysponuje stosunkowo dużą liczbą rakiet"

- dodał Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Ukraina/ Wicepremier: ewakuacja w poniedziałek odwołana ze względu na groźbę prowokacji

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że korytarze humanitarne z atakowanych przez Rosjan miast nie będą w poniedziałek uruchomione w związku z informacjami ukraińskiego wywiadu o groźbie rosyjskich prowokacji.

„Nasz wywiad poinformował o możliwych prowokacjach ze strony okupantów na trasach korytarzy humanitarnych. Dlatego też, ze względu na bezpieczeństo obywateli, dzisiaj korytarze nie zostaną otwarte”

– poinformowała Wereszczuk w Telegramie w poniedziałek rano.

Uchodźcy wojenni

Ponad 3,8 mln mieszkańców Ukrainy wyjechało z kraju na skutek wojny z Rosją, a 6,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Około 13 mln osób utknęło w strefach działań zbrojnych i nie może tych miejsc opuścić - przekazała w poniedziałek rano Organizacja Narodów Zjednoczonych na Twitterze.

"Jest to najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej"

- oceniła ONZ.

"Większość uchodźców to kobiety i dzieci. Pomoc humanitarna musi brać pod uwagę wyjątkowe potrzeby kobiet i dziewczynek oraz priorytetowo traktować ich ochronę przed wykorzystywaniem seksualnym, a także nadużyciami"

- podkreśliło wcześniej biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w komunikacie na Twitterze.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił, że wciąż nie może dostarczyć jakiejkolwiek pomocy do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, bo nie ma gwarancji bezpiecznego przejazdu – informuje w poniedziałek BBC.

„Strony (Ukraina i Rosja) muszą być poręczycielami i zawrzeć porozumienie, by zezwolić na bezpieczny przejazd. Muszą ogłosić trasę i zapewnić ludziom dużo czasu na wyjazd (…). Nie mamy obecnie zespołu, który miałby dostęp" do Mariupola

– powiedział rzecznik MKCK Matt Morris.

Rzecznik podkreślił, że międzynarodowe prawo humanitarne „wymaga, aby ludziom pozwolono na wyjazd, ale nie mogą być zmuszani do wyjazdu”. Wielu mieszkańców Mariupola od tygodni chroni się przed ostrzałem w piwnicach, brakuje żywności, wody i leków – zaznacza BBC.

Według władz w Kijowie wojska rosyjskie siłą wywiozły dziesiątki tysięcy Ukraińców do Rosji lub w głąb okupowanych przez siebie terytoriów Ukrainy, określając te przymusowe przesiedlenia jako rzekome ewakuacje.

Na Ukrainie giną dzieci

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań zbrojnych zginęło 143 dzieci, a ponad 216 zostało rannych - poinformowało w poniedziałek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Jak przekazano w opublikowanym na Facebooku komunikacie, najwięcej dzieci poniosło śmierć bądź zostało rannych w obwodzie kijowskim - 67, donieckim - 53, charkowskim - 49 i czernihowskim - 38.

W niedzielę troje dzieci zginęło podczas rosyjskiego ostrzału wsi w okolicach miasta Izium w obwodzie charkowskim; 15-letni chłopiec zmarł w szpitalu w obwodzie chersońskim w wyniku ran odniesionych wskutek ostrzału artyleryjskiego - wyszczególniono.

Dodano, że bombardowania i ostrzały uszkodziły 733 ukraińskie placówki edukacyjne, 74 z nich są całkowicie zniszczone.

W komunikacie zaznaczono, że dane nie są kompletne, ponieważ nie można dotrzeć do miejsc, w których trwają ostrzały i działania zbrojne oraz tych, które znalazły się pod czasową rosyjską okupacją.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

mg