Rosjanie przerażeni częstymi i skutecznymi ukraińskimi uderzeniami na pojazdy rosyjskie m.in. przy użyciu dronów i amunicji krążącej zdecydowali się na montaż pancerza reaktywnego Kontakt-1 na kratkach instalowanych nad wieżyczkami czołgów T-72B3. Wprowadzenie tego typu rozwiązania nie zwiększy jednak znacząco bezpieczeństwa załóg rosyjskich pojazdów wojskowych, na które poluje ukraińscy żołnierze.
Wojska ukraińskie wielokrotnie przy użyciu dronów, w tym tych zmodyfikowanych modeli z rynku cywilnego niszczyło oraz poważnie uszkadzało pojazdy opancerzone a także czołgi a także inną technikę wojskową rosyjskiego agresora.
#Ukraine: A Russian T-90S tank was destroyed by the SBU "Alpha" SSO using munitions dropped from a drone equipped with thermal optics.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) April 29, 2023
A quantity of T-90S tanks, originally intended for export, was instead transferred to the Russian army to partly compensate of losses in armor. pic.twitter.com/0wApHnXlxv
Rosjanie, aby ochronić się przed atakiem z powietrza (m.in. przed dronami i amunicją krążącą a także kierowanymi pociskami przeciwpancernymi Javelin) zdecydowali się na montaż metalowych kratek do dachów wieżyczek. Rozwiązanie to okazało się nieskuteczne i wielokrotnie utrudniało ucieczkę z pojazdu wojskowego trafionego przez Ukraińców.
⚡️🇺🇦Ukrainian military destroyed/damaged a 🇷🇺Russian tank with FPV kamikaze drone pic.twitter.com/2AbEDgAxXE
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) May 8, 2023
Niedawno zaś rosyjscy agresorzy zdecydowali się na zainstalowanie na kratkach nad wieżyczkami kostek pancerza reaktywnego (ERA) Kontakt-1. W sytuacji uderzenia wrogiego pocisku w ERA dochodzi do jej eksplozji, której celem jest rozproszenie energii co ma powstrzymać penetrację pancerza właściwego.
Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało niedawno film, na którym widzimy czołg T-72B3 z pancerzem reaktywnym Kontakt-1, który został zainstalowany również na kratkach nad wieżyczką.
A Russian Western Military District T-72B3 tank with a roof screen with Kontakt-1 ERA bricks. https://t.co/RPQuvBOn14 pic.twitter.com/bCHrQ0u2J2
— Rob Lee (@RALee85) May 6, 2023
Tego typu rozwiązanie jedynie w ograniczonym zakresie zapewni ochronę przed ukraińskimi uderzeniami z powietrza. W przypadku kierowanych pocisków przeciwpancernych oraz amunicji krążącej jest możliwość ominięcia kratki z Kontakt-1 albo przebicia się przez dodatkową warstwę obrony.