"Niemcy są ponownie jednym z krajów NATO, który nie udziela Ukrainie ważnego i możliwego wsparcia” – powiedział ekspert ds. polityki zagranicznej Norbert Roettgen (CDU) w wywiadzie dla portalu RTL/ntv. Roettgen zarzucił niemieckiemu rządowi brak jasnego stanowiska w sprawie Ukrainy. I nie jest to odosobniony głos...
Niemiecki polityk potwierdził, że błędem było pozbawienie Ukrainy w 2008 roku perspektywy akcesji do NATO.
To, co wydarzyło się w Bukareszcie w 2008 roku, było dla Ukrainy najgorszym, co ją mogło spotkać. Z jednej strony drzwi NATO zostały uchylone na Ukrainę, co Putin mógł odebrać jako prowokację. A z drugiej strony nie zrobiono nic, by zbliżyć Ukrainę do tego celu, a tym samym uchronić ją przed Rosją. (…) To było naprawdę kardynalnym błędem
Obecnie ukraińscy politycy z prezydentem Zełenskim na czele jasno i wyraźnie deklarują chęć wstąpienia do sojuszu. „Mówią także, że jest to kwestia okresu powojennego. Zgadzam się z tym stanowiskiem” – dodał Roettgen.
Zapytany, czy przystąpienie Ukrainy do NATO nie zostałoby uznane przez Putina za prowokację, Roettgen stwierdził, że „nie wiadomo, jaka będzie wtedy sytuacja polityczna w Rosji i czy Putin utrzyma się u władzy”. „W każdym razie uważam, że cofnięcie się tu choćby o jotę byłoby fundamentalnym błędem: Rosja nie ma prawa decydować o polityce swoich sąsiadów, w tym o przystąpieniu któregoś z tych państw do sojuszu czysto obronnego” - stwierdził.
W mojej ocenie jest tylko jeden czynnik odstraszający od kolejnej wojny: członkostwo Ukrainy w NATO. Wszystko poniżej członkostwa w NATO pozostawiłoby Ukrainę w strefie niepewności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, oraz zwiększyłoby prawdopodobieństwo kolejnej agresji
Jeśli chodzi o kanclerza Olafa Scholza i ministra obrony Borisa Pistoriusa, powtarzających, że członkostwo Ukrainy w NATO nie jest obecnie przedmiotem dyskusji, Roettgen potwierdził, że „nie chcą oni rozmawiać na ten temat”. - Niestety, Niemcy po raz kolejny są jednym z krajów NATO, które nie udzielają Ukrainie ważnego i możliwego wsparcia – ocenił Roettgen.
W kwestii dostaw broni i innych materiałów dla Ukrainy, w Niemczech brakuje „decyzji politycznych, nie jest też wykorzystywany potencjał” krajowego przemysłu zbrojeniowego. „Jest to nie tyle rażące zaniedbanie, ale dzieje się celowo” – stwierdził polityk.
Decyzja niemieckiego rządu o wysłaniu Ukrainie czołgów była zmianą, kursu, która przyszła bardzo późno. „Mogła ona nastąpić już w czerwcu 2022 roku, a nie dopiero w styczniu 2023 roku. To ogromnie pomogłoby Ukrainie. I była to oczywiście zmiana kursu, którą w istocie spowodowali Amerykanie. (…) Prezydent USA Joe Biden zdecydował wtedy, że USA powinny mimo wszystko dostarczyć czołgi Abrams na Ukrainę. W ten sposób postawił kanclerza bez wyjścia. Właściwie jest to dość smutna historia” – podsumował Roettgen.